Читај ми!

Центар Београда рај за џепароше, шта је најважније за хапшење починилаца

Готовина се све мање користи, али увек се нешто нађе у новчанику. Зато џепароши не одустају, а на мети су све чешће страни туристи.

Вештина којом краду најискуснији џепароши је таква да не постоји шанса да осетите да вам новчаник или телефон ваде из торбе. Често раде у пару или у мањој групи, а уколико нисте опрезни или се налазите у гужви, посао ће им само бити лакши. Мета може бити свако.

Шеф Одсека за сузбијање џепних крађа београдске полиције Александар Митровић каже да се најчешће џепари на потезу Кнез Михаилове до Калемегдана – строги центар града, где су гужве током целе године.

Угрожено је и стајалиште аутобуса на ауто-путу испод ресторана "Франш", степениште према Булевару ослобођења, пешачки прелази где се стварају веће гужве, пешачки прелаз код Тржног центра "Ушће", код Лондона, Теразије, подземни пролаз Сремска, Зелени венац и почетне станице и долазни перони БАС-а, наводи Митровић.

Што пре пријава полицији

Дневно у Београду буде у просеку 12 крађа. Важно је то што пре пријавити полицији.

Митровић истиче да се на основу пријава зна време и место дела, као и начин извршења.

"Људи често нису свесни да су покрадени и касно примете да им недостаје одређена ствар. Вршимо анализу пријава и прибављамо снимке видео-надзора. Пошто знамо све лопове у Београду брже можемо да идентификујемо починиоца", истиче шеф Одсека за сузбијање џепних крађа.

Међутим, у Београду постоје и неки који долазе са стране из унутрашњости, али имамо и стране џепароше, који све чешће почине кривична дела.

Ко нас џепари

Угрожени су и туристи, али и џепароши су често странци.

"Пре неколико година смо имали две девојке из једне суседне земље које су се маскирале у кинеске туристе, а ове године су то, не знамо тачно ко су, знамо да нису наши Роми јер не говоре наш језик, тамнопути јесу, мало другачије грађе него ми, из неких трећих земаља", наводи председница Управног одбора Удружења туристичких водича Србије Бојана Банковић.

Према њеним речима, новост последњих година је да су џепароши постали агресивни. Имали смо претње и када неко покуша да их слика, насртали су на људе, псовали. Знамо да су псовке иако не разумемо, а имали смо чак и физичке нападе, напомиње Банковићева.

Случај када су нападнути један водич и туриста, пријављен је полицији. Када полиција ухвати џепароша, одреди му се задржавање од 48 сати, али, како су то ситне крађе, тужилаштво најчешће не покреће процес. Ништа осим савета да се опрезно крећете кроз град, новчаник и телефон ставите на сигурно и, колико је могуће, избегавајте гужву.

уторак, 22. април 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом