Читај ми!

Двадесет три године од нерасветљене отмице новинара Радио Приштине

На данашњи дан, пре двадесет три године, на путу Ораховац-Велика Хоча, отети су новинари Радија Приштина Ђуро Славуј и Ранко Перенић. Породице отетих новинара, колеге и цела јавност до данас немају никаквe званичне информације о њиховој судбини.

Отмичари Ђуре Славуја и Ранка Перенића нису пронађени, као што нису пронађени ни они који су до сада седам пута вандалски оскрнавили спомен-плочу, постављену од стране њихових колега као упозорење свима који верују да је заташкавање злочина чин патриотизма и да је трагање за правдом кратког века, саопштила је Канцеларија за Косово и Метохију.

"Завера ћутања којом је обавијен нестанак Ђуре и Ранка, представља највећу мрљу на образу управо оних, који би на Косову и Метохији требало да се старају о успостављању владавине права и закона", наводи се у саопштењу.

Канцеларија за Косово и Метохију и овом приликом "позива све надлежне међународне и локалне институције у покрајини да обнове истрагу и процесуирају починиоце овог страшног злочина и на тај начин покажу да су заиста, а не само деклеративно, посвећени праву и правди".

"Са жаљењем подсећамо да још увек нису расветљене ни друге отмице и убиства новинара на Косову и Метохији: Љубомир Кнежевић, новинар приштинског Јединства и дописник Политике, отет је 6. маја 1999. године код Вучитрна, Александар Симовић, новинар и преводилац, нестао је 21. августа 1999. године у Приштини, Марјан Мелонаши, новинар српске редакције Радио Косова, нестао је 9. септембра 2000. године у Приштини, Момир Стокућа, фоторепортер, убијен је 21. септембра 1999. године у породичној кући у центру Приштине, Миле Буљевић, радник обезбеђења у Телевизији Приштина, киднапован је јуна 1999. године испред Избегличког центра у Приштини", каже се у саопштењу Канцеларије. 

 

"Коначно расветљавање ових злочина и проналажење и кажњавање њихових виновника, али и починилаца свих организованих злочина над Србима на Косову и Метохији, једини су пут ка изградњи међусобног поверења и нормализацији односа у покрајини", истиче се у саопштењу.

Канцеларија за КиМ тражи од међународних институција на Косову и Метохији да уложе свој ауторитет и пруже заштиту свим медијским радницима и да им обезбеде услове за безбедан и несметан рад.

четвртак, 19. децембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње