Како се одбранити од силеџија

У покушају да се одбране од силовања, жене прибегавају разним курсевима самоодбране. Међутим, жена која се брани може некад да буде осуђена и на већу казну од нападача. За поседовање сузавца или електричног омамљивача казна и до пет година затвора.

Током 2009. године само у Београду 19 жена је силовано, а велики број их је и међу 2.200 жртава разбојништава. Нема евиденције колико је жена успело да побегне или да се одбрани, као ни колико пута је дошло до прекорачења нужне одбране.

У неким случајевима, жена која се брани може да буде осуђена и на већу казну од нападача.

Скоро десет одсто жена у Србији барем једном је претрпело сексуално злостављање, а свака трећа жена жртва је физичког насиља.

Готово да нема жене која се није запитала шта би урадила у таквој ситуацији. Неке од њих знају и одговор, јер су обучене да реагују на напад.

Инструкторка самоодбране за даме из клуба "Икс-де", Милица Халиловић, објашњава да обука не подразумева само физички, већ и психолошки тренинг.

"Обучавамо жене како да реагују у различитим ситуацијама, дакле, да спусте лопту. Пошто постоји више врста нападача, силоватеља, жене учимо да се у одређеној ситуацији не понашају исто", истакла је Халиловићева.

За поседовање сузавца - до пет година затвора

Ипак, чак ни у случају оваквих напада, не важи изрека да циљ оправдава средство. Тако, рецимо, казна за поседовање сузавца или електричног омамљивача може бити до пет година затвора.

У случају да жена, бранећи се, убије нападача, судијама није лако да утврде да ли је реч о нужној одбрани или о њеном прекорачењу.

"Основно питање које треба решити код нужне одбране је питање, да ли између напада и одбране постоји сразмера, да ли се ви од те претње и тог напада адекватно браните и да ли је можда у односу на саму одбрану било начина да ви тај напад избегнете", рекао је професор са Правног факултета Горан Илић.

Велику улогу убудуће требало би да има и Врховни касациони суд, на основу чијих одлука ће и судије слободније пресуђивати у случајевима нужне одбране.

Помоћник министра правде Слободан Хомен објашњава да је суштина да имамо адекватне, односно, праве носиоце судијске функције, тј. судије који у сваком појединачном случају могу да процене и донесу адекватну одлуку. Уколико наступи нужна одбрана приликом силовања, наравно да то лице треба да буде ослобођено, а силоватељ максимално кажњен.

"Верујем да ће се већ у овој години показати резултати реформе и да ћемо имати судије које ће умети да цене све околости случаја. Сам закон само до одређеног мерила ограничава поступање судија", истакао је Хомен.

Правила нема, разликују се нападачи и жртве. Међутим у деведесет одсто разбојништава починиоци су наркомани који су и сами у паници, па полиција саветује да је најбоље не пружати отпор.

Такође, један од савета женама је да ноћу избегавају мрачне улице и паркове, односно да не доводе себе у ризичне ситуације.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи