Сахрањен патријарх српски Иринеј
Патријарх Иринеј сахрањен је у крипти Храма Светог Саве на Врачару. После заупокојене литургије, опела и беседа којима су се од патријарха опростили митрополит дабробосански Хризостом, протојереј-ставрофор Петар Лукић, члан Председништва БиХ Милорад Додик и председник Србије Александар Вучић, као и писма-поруке патријарха московског и целе Русије Кирила, ковчег су у крипту понели припадници Гарде Војске Србије.
У крипти Храма Светог Саве сахрањен патријарх српски Иринеј
Гардисти преносе тело патријарха у крипту
Сандук са земним остацима затворили најближи сарадници
Припрема ковчега за пренос у крипту
Вучић: Остаће Србија верна твом путу и делима
Председник Србије Александар Вучић рекао је, говорећи над одром патријарха Иринеја, да се једно време завршило, само овоземаљско време патријарха љубави, време разума, време онога који је толико одговарао речима из Павлове посланице, "јер такав нам поглавар требаше".
"Његова светост патријарх српски Иринеј склопио је очи онако како је и живео, у миру са собом, Богом, Црквом и људима", казао је Вучић.
Председник је навео да је живот патријарха Иринеја имао јасне циљеве: Бога, љубав и Србију и целокупан српски народ.
"И његов бог је био бог разума, који прашта, разуме и воли. Онај који нас учи и који нас чува. Добро је знао да су нада и вера немогуће без љубави. А његова Србија је била она коју је сам стварао, која разуме, која побеђује радом, која нема потребу да мрзи. Храм који је градио и завршио је храм те и такве Србије. Веровао је да величина храма није у његовим димензијама и велелепном мозаику, већ у јединству на које позива. На много начина и он је био овај наш храм. Пред њим није било зађевица и мржње. Да верујемо у српство и заједништво како је и он веровао. Патријарх Иринеј је склопио очи са једном жељом за све нас, да његов храм никада не порушимо. Да останемо оно што је стварао, да волимо и радимо заједно окупљени у храму љубави и мира. Обавеза је велика то за нас. И много храмова смо порушили пре него што нас је убедио да сачувамо овај. Хоћемо ли знати без њега и без његове благе руке и мирне речи да останемо једно у храму", казао је Вучић.
Истиче да када се одвали громада од стене, остане празнина коју ни векови не могу попунити.
"Памте се по овоземаљским траговима које су оставили, по раскошности. Патријарх Иринеј оставио је дело вредно дивљења. Он је саградио овај храм. Знам колико је енергије и љубави уложио у то. Спреман сам да кажем да њега није било, градили бисмо овај храм деценијама. Он је рекао да је овај храм нова Света Софија. Волео је Русију, патријарха Кирила, председнику Путину био бескрајно захвалан. Али није био никада ни против кога са Запада. Био је убеђен да можемо с њима да градимо мир", истакао је Вучић.
Патријарх Иринеј је, додаје, био заслужан за културу сећања.
"Данас, захваљујући њему, говоримо више него икада пре о јунацима са Кошара. Шест година има како с његовим благословом обележавамо НАТО агресију, не плашећи се да кажемо истину било коме у свету", навео је председник.
Обновио је, каже, дух јединства српског народа.
"Србију и Српску није одвајао једну од друге. Захваљујући њему, није било зађевица. Чували смо и бринули једни о другима као никад у историји", навео је Вучић.
Ипак, највећа брига му је била Косово и Метохија. И ту је поступао хладне главе, тражећи начине да барем не признамо независност КиМ.
"Иринеј је био велики патријарх. Помирио је цркву у Америци. Успоставио је дијалог са Ватиканом и убедио папу Фрању да Степинац није светац. Завршио је Храм Светог Саве. Он има с чим да изађе пред Светог Саву и Светог кнеза Лазара", рекао је председник
"Хвала Вам, Ваша светости, оче наш, на свакој речи којој си нас подучио. Остаће Србија на таквом путу, верна твом делу, твом храму, окупљена око твојих циљева", рекао је Вучић.
Вучић је у личном осврту на последње дане патријарха Иринеја рекао како га је бескрајно волео, а да је он волео и пазио његову децу, "онолико колико је пазио на српски народ", и да су три пута разговарали откад је отишао у ковид болницу Карабурма.
"На дан кад је отишао у болницу, позвао ме је и питао да ли мора да буде тамо, да заузима нечије место, други пут је питао да ли је све под контролом, а трећи пут је поручио да за њега не бринем и рекао је: 'Види око (Републике) Српске и Косова да урадимо све што можемо'. И више нисмо разговарали", испричао је Вучић.
У току разрешна молитва
Додик: Имао је моћ да нас окупи и држи заједно
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик рекао је да окупљени испред одра Иринеја испуњавамо његову жељу да будемо "сабрани као народ" и поручио да је имао снагу и моћ да нас сабере и увек држи заједно.
Указујући да је био цењен у целом православном свету, Додик је истакао да је патријарх водио рачуна да, како је рекао, наша црква не буде "камен спотицања", већ актер помирења.
Додао је да је Храм Светог Саве завршен његовом заслугом након једног века, али он се тиме није хвалио, јер је то био само један од храмова у чијој градњи је учествовао.
"Његов одлазак долази у изузетно тешком тренутку за нашу цркву, док се нисмо опоравили од одласка епископа Милутина и митрополита Амфилохија. Године ће проћи док се такав губитак надомести", рекао је Додик.
Додао је и да је српска црква научила на искушења и није јој било лако, и изразио наду да ће архијереји "управити кормила наше цркве у правом смеру".
Како каже, Република Српска у последњих 11 година није плакала ни веселила се без патријарха Иринеј.
"Патријарх је имао љубав за све нас и радо је долазио у Републику Српску. Код нас није био гост, био је пастир свих нас. Брисао је све границе и то је снага наше цркве", рекао је Додик и додао да је био необично обичан и скороман човек.
Према његовим речима, успевао је да из многих изазова излази као победник.
"Он је све радио без много буке", рекао је Додик.
Како је рекао, патријарх Иринеј је био његов пријатељ – не само гост Републике Српске него и његовог дома, те да је ово за њега и велики лични губитак.
"Живео тихо, радио тихо, тако и отишао. Нека му Бог подари рајско насеље. Земља је добила новог молитвеника коме се сигурно радује", поручио је Додик.
Старешина Саборне цркве: Свештенство, монаштво и верници су га поштовали и волели као родитеља
Старешина Саборне цркве у Београду, протојереј-ставрофор Петар Лукић, рекао је да је бити човек тежња којој целог живота стремимо и да нас то стремљење приближава.
"Можемо данас рећи да је патријарх богат људским врлинама, а нарочито смирењем, тако је људе придобијао за дијалог", рекао је Лукић и додао да је благи осмех био плод његовог смирења.
Та благост га није напуштала, ретко ко га је памтио другачије, истакао је протојереј-ставрофор Лукић.
Ако је неком свештенику скренуо пажњу на понашање, то је чинио обазриво, рекао је Лукић.
Долазак патријарха Иринеја на трон после патријарха Павла, чије је поштовање било огромно у народу, можда је и најавећи показатељ његове величне, рекао је он.
Благост је пратила одлучност и разборитост у сваком времену, а поготову у ових десет година, где је сачувао добре односе са другима.
Лукић је подвукао да је све време био пример смирености, доброте и честитости.
Према његовим речима, свештенство, монаштво и верници су га поштовали и волели као родитеља.
Писмо руског патријаха: Завршетак уређења Храма једно од главних достигнућа патријарха Иринеја
Митрополит Руске православне цркве Иларион Алфејев прочитао је писмо руског патријарха Кирила.
У писму се, између осталог, наводи да је у име архипастира и пастира, монаштва и мирјана Руске правосланве цркве изразио саучешће.
"Бог је цркви светитеља Саве даровао мудрог патријарха који је цео свој живот посветио њеној духовној бризи. Испуњен хришћанском љубављу за људе, новопросветљени патријарх се не штедећи своју снагу увек трудио да буде поред своје пастве, радујући се са радоснима и тугујући с онима који тугују. И у последњи час свог земаљског живота је поделио страдања оних верника чији је живот прекинула страшна епидемија", истиче се у писму.
Како се наводи у писму, последње и неостварена жеља новопрестављеног патријарха била је да освешта Храм Светог Саве у Београду.
"Завршетак унутрашњег уређења овог храма ући ће у историју као једно од главних достигнућа његовог патријархслужења", каже се у писму које је приочитао митрополит Иларион.
Митрополит Хризостом: Иринеј је био достојан учитеља, патријарха Павла
"Ево нас изненада и неочекивано поред одра патријарха, колико јуче био је међу нама, неуморно је радио и бринуо о Цркви и роду нашему", рекао је Хризостом.
Истакао је да је Иринеј патио и туговао због подела у православљу.
"Вест је растужила милионе Срба широм света и хришћанске браћа са истока, запада, севера и југа. Пуних 10 година предводио је нас, тихо и мудро", каже Хризостом.
Одликовао се добром нарави и господском одмереношћу, сведочио је љубав и доброту Божју.
"Поред свих искушења и невоља с којима је Црква пролазила, остао је непоколебљиви стуб наше цркве светосавске", каже митрополит.
Према његовим речима, патријарх Иринеј је достојан учитеља патријарха Павла, а то није било лако.
Митрополит је истакао да је патријарх Иринеј и данас ту, у Храму Светог Саве, храму његове велике љубави и жртве, као и на Косову и Метохији, граду Призрену, Чачку и Острогу, Бањалуци, Америци, Канади, Аустралији, Европи и Москви.
Молитвом Отпуст завршена литургија, почело опело
Молитвом која се зове "Отпуст" завршена је заупокојена литургија, а одмах након тога почело је патријарашко опело патријарху Иринеју.
Митрополит дабробосански Хризостом служи опело, а владике саслужују.
После опела од патријарха ће се опростити председник Србије Александар Вучић, митрополит Хризостом, председавајући Председништва БиХ Милорад Додик и старешина Саборне цркве у Београду протојереј-ставрофор Петар Лукић.
Другом делу литургије присуствују Вучић и Додик
Председник Србије Александар Вучић стигао је у Храм Светог Саве на сахрану патријарха Иринеја.
Председник Вучић поклонио се над одром упокојеног патријарха Иринеја. На Вучићевом Инстаграм профилу наведено је, уз фотографију председника над одром патријарха: "Последњи опроштај од блаженопочившег патријарха српског Иринеја".
У пратњи председника Вучића је и српски члан Председништва БиХ Милорад Додик.
Они ће, уз митрополита Хризостома и старешине Саборне цркве у Београду протојереја-ставрофора Петра Лукића, после литургије говорити над одром преминулог патријарха Иринеја.
Сахрани патријарха Иринеја присуствује и премијерка Ана Брнабић и високи званичници.
Епископ бачки Иринеј: Патријарх је био човек мира
"Ми смо у данима када се у свету говори, виче и кличе, пише, објављује о миру, можда више него у свеколикој историји човечанства, а опет, у ове наше дане, ни спољашњи, као одуство ратовања, болести, а поготово као мир духовни као да никада није био удаљенији од човечанства, па и нас православних хришћана", поручио је у беседи епископ бачки Иринеј.
У беседи током заупокојене литургије патријарху Иринеју, епископ је рекао да разлог за "удаљеност мира" лежи у томе што људи заборављају основну истину – да је мир међу нама и са нама немогућ без нас са самим извором мира – са самим Господом.
Епископ бачки Иринеј рекао је да је пратријарх Иринеј био понекад изложен неправедним осудама: неки су говорили да није довољно савремен, а други да је ригидан, да показује нетрпељивост коју преписују и Цркви, а трећи како је сувише попустљив и спреман на компромисе.
"Ништа од свега тога није истина, зато што је патријарх, како му је име гласило, био човек мира и мироносца и миротворца и међу људима, хришћанима и народима", каже епископ бачки.
Навео је да је патријарх Иринеј био предстојатељ цркве у времену које није нимало лакше од ранијих, а све је то, каже, он морамо да преживи и у свему томе да пружи истински светосавски и косовско-лазарвески одговор на сва питања и искушења.
"Испраћамо га више са радошћу него са жалошћу", рекао је епископ.
Хор "Бранко" из Ниша ће певати на сахрани патријарха Иринеја
Владика нишки Арсеније и део свештенства присуствоваће сахрани патријарха Иринеја, а на сахрани ће певати хор "Бранко" основан при Нишкој епархији пре 133 године.
Како јавља дописница РТС-а из Ниша, вест о смрти патријарха српског Иринеја све је дубоко потресла, а нарочито народ Нишке епархије, који су патријарха најбоље познавали и волели јер је он 35 година провео на трону нишких епископа.
Додаје да ће га Ниш и Нишка епархија памтити као племенитог и пожртвованог човека.
Почела Света заупокојена литургија, служи митрополит Хризостом
Литургија за упокојење почела је у 9.00 у централном делу Храма Светог Саве, где је изложено тело патријарха Иринеја.
Литургију служи митрополит дабробосански Хризостом, а учествују владике и 16 свештеника.
На литургији ће беседити епископ бачки Иринеј.
Грађани могу да се опросте од патријарха за време заупокојене литургије
За мање од сат времена почиње заупокојена литургија. У највећем српском православном храму још се читају јеванђеља, јавља репортер РТС-а.
После литургије одржаће се опело, а затим ће патријарх Иринеј бити сахрањен у крипти Храма, која се налази иза олтара.
Крипта у којој ће бити сахрањен патријарх Иринеј величине је 250 квадратних метара и ретко који православни храм је има.
Патријарх Иринеј се током живота залагао да се Храм Светог Саве што пре заврши. Градња је приведена крају за живота патријарха.
Митрополит Порфирије рекао је да је Храм Светог Саве "слика храма икона његове службе на трону српских патријараха".
За разлику од јучерашње слике, када су грађани у великом броју улазили у Саборну цркву, од јуче у Храму Светог Саве и испред храма је потпуно другачија слика.
За време трајања заупокојене литургије, грађани ће моћи да уђу у Храм Светог Саве и поклоне се над одром патријарха Иринеја. У крипту ће моћи да уђе само свештенство и епископи.
Сви грађани који се буду окупили испред Храма све ће моћи да прате на два видео-бима.
Директан пренос је и на РТС 1 од 8.45.
Раковић: Велики успеси Иринеја и у вођењу међурелигијског дијалога
Покојном патријарху Иринеју припадају многе заслуге и успеси, како на црквеном тако и на плану односа између Српске православне цркве и државе, оцењује улогу преминулог патријарха Иринеја историчар Александар Раковић.
"Велики успеси покојног патријарха Иринеја су на Косову и Метохији и у Црној Гори, где су сачуване светиње српске цркве и српског народа. Посебно је био везан за КиМ. Велики успех је, такође, вођење међуверског дијалога с другим црквама и верским заједницама. Посебан однос имао је са руском црквом. Без руске подршке, Храм Светог Саве никад не би био комплетиран", истиче Раковић.
Додаје да посебан и велики успех патријарха Иринеја представља стопирање канонизације Алојзија Степинца.
На питање може ли губитак два вероватно најутицајнија човека у Цркви, Иринеја и Амфилохија, у кратком временском периоду од само двадесетак дана, довести до проблема и потреса унутар саме СПЦ, он је навео да не може и да је Српска православна црква сасвим стабилна.
Грађани у храму Светог Саве одају пошту патријарху Иринеју
Грађани долазе у Храм Светог Саве како би одали почаст патријарху Иринеју. Тако је било током целе ноћи, јавља извештач РТС-а.
Свештеници над одром патријарха Иринеја читају јеванђеља и тако ће бити све до девет часова, када почиње света заупокојена литургија. У 11 сати је опело, а затим следе и беседе.
У овом моменту је обустављен и саобраћај у свим споредним улицама око Храма Светог Саве.
После сахране патријарха Иринеја, верници који су присуствовали светој литургији за упокојене, послужили су се житом испред Храма Светог Саве.
Тело патријарха је јуче из Саборне цркве пренето у Храм Светог Саве. Свештеници су целе ноћи читали јеванђење над његовим одром.
Литургију за упокојење, која је почела у 9 часова, у централном делу храма, где је изложено тело патријарха Иринеја, служио је митрополит дабробосански Хризостом.
На литургији је беседио епископ бачки Иринеј.
После опела, у продужетку литургије, од патријарха су се опростили председник Србије Александар Вучић, митрополит Хризостом, председавајући Председништва БиХ Милорад Додик и старешина Саборне цркве у Београду протојереј-ставрофор Петар Лукић.
Земне остатке патријарха у гробницу у крипти спустили су свештеници из Београда.
Свети архијерејски синод обавестио је претходно свештенство, монаштво и верни народ да се током молитвеног испраћаја стриктно придржавају мера, које су због тешке епидемијске ситуације прописали надлежни државни органи.
Коментари