Читај ми!

Преминуо Мирко Бабић, Драгојло из „Село гори, а баба се чешља“

Глумац Мирко Бабић, који је јавности најпознатији по улози Драгојла у серији „Село гори, а баба се чешља", преминуо је у 73. години, сазнаје РТС.

Мирко Бабић је био првак драме најстаријег позоришта у Србији, Књажевско-српског театра. 

Гледали смо га као Шекспировог Краља Лира, Ивана Карамазова Достојевског, у Михаиловићевим Тиквама и као Чеду у Нушићевој Министарки

Шира јавност највише га памти као Драгојла у серији Село гори, а баба се чешља, а остаће упамћена његова чувена реплика „Мислим, немој да се љутиш“. 

Мирко Бабић је рођен у Крагујевцу. Са дипломом београдске Академије за позориште 1973. године, уместо престоничких сцена, изабрао ону са које су и пре њега у свет театра упловили највећи југословенски глумци. 

„Сваки сусрет са Мирком је био искрен, леп, краткотрајно-дуготрајан и пун емоција", говорио је о Мирку његов колега, глумац Аљоша Вучковић.

Носилац је бројних признања за свој рад, међу којима је и статуета „Јоаким Вујић“, ко­ју Књажевско-срп­ски те­а­тар до­де­љу­је за из­у­зе­тан до­при­нос по­зо­ри­шној умет­но­сти. 

Остварио је запажене улоге у серијама РТС-а као што су Др, Карађорђе и позориште, Последња аудијенција... 

Но­си­лац је при­зна­ња „За­слу­жни гра­ђа­нин гра­да Кра­гу­јев­ца“, нај­ве­ћем при­зна­њу ко­је мо­же добити је­дан Кра­гу­јев­ча­нин.

Срп­ска пра­во­слав­на цр­ква га је 2013. од­ли­ко­ва­ла Ор­де­ном Све­тог Са­ве дру­гог ре­да.

Радош Бајић: „Првак драме и првак доброте и племенитости“

Поводом смрти глумца, изјаву је дао и продуцент, сценариста и редитељ Радош Бајић:

„Освануо је тежак, тужан и веома суморан дан. Србија је остала без још једног великог човека. Напустио нас је мој брат, величанствени глумац и одани пријатељ, првак драме Народног позоришта 'Јоаким Вујић' у Крагујевцу, првак доброте, племенитости и лепоте... Наш драги Мирко...

Не зна се да ли је био већи и бољи уметник или човек? Рекао бих – био је и једно и друго... Јединствен, грандиозан и непоновљив... Немој да се љутиш... и почивај у миру, драги мој Драгојло... Твој брат Радош.“

О одласку једног од најпознатијих крагујевачких и српских глумаца, после дуге и тешке болести, саопштење је стигло и из Књажевско-српског театра, где је Бабић био дугогодишњи првак драме. 

„Није се обазирао на изазове великих центара“

„Рођен је 14. марта 1948. године у Крагујевцу. Дипломирао је глуму 1973. године на Академији за позориште, филм, радио и ТВ у Београду у класи професора Миленка Маричића. Од 1972. стално је ангажован у крагујевачком театру, као први дипломирани глумац овог театра и један од ретких високообразованих глумаца који је одлучио да каријеру гради у свом граду, не обазирући се на изазове великих центара, бројне понуде београдских позоришта и медијску популарност. 

Остварио је у својој богатој каријери више од 100 позоришних улога, углавном на матичној сцени, као и у Београдском драмском позоришту, Атељеу 212, Народном позоришту у Београду, Народном позоришту у Нишу, Босанском народном позоришту у Зеници, Казалишту Вировитица, Битеф театру, Бетон хала театру, Покрајинском народном позоришту у Приштини, Српском народном позоришту у Новом Саду, Позоришту за децу у Крагујевцу и бројним другим независним продукцијама. На филму и ТВ остварио је више од 50 улога, а највећу популарност стекао је улогом у дуговечној серији Радоша Бајића Село гори, а баба се чешља.

У крагујевачком театру дебитовао је улогом Васке Пепела у драми На дну Максима Горког. На Сусретима позоришта Србије 'Јоаким Вујић' награђиван је за улоге Никите у Толстојевој драми Од сламке кућа изгори, Алексе у Стеријиној Лажи и паралажи, Томаса Нидригена у драми Миодрага Илића Валцер поручника Нидригена, Ђорђа Џандара у Ковачевићевом Светом Георгију, Здравка Лукића у 1918. Божидара Зечевића, Блиједог Дамјана у Голубњачи Јована Радуловића, Шекспировог Краља Лира... 

Добитник је Златне колајне публике и Златне колајне стручног жирија Фестивала монодраме и пантомиме у Земуну (1982) за тумачење улоге Љубе Врапчета у адаптацији романа Кад су цветале тикве Драгослава Михаиловића (посебан куриозитет његове каријере – тридесет година и преко 1.000 извођења). 

Добитник је и Статуете 'Јоаким Вујић' за изузетан допринос развоју позоришне уметности Србије коју додељује Књажевско-српски театар (2009), Ордена Светог Саве другог реда који додељује Српска православна црква (2013), Сребрне медаље за заслуге коју додељује председник Републике Србије (2017), Признања 'Заслужни грађанин' града Крагујевца (2018) и многих других.

Време и место комеморације и сахране биће накнадно објављени“, наводи се у Саопштењу.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње