субота, 05.09.2020, 06:00 -> 06:10
Извор: РТС
Аутор: Славица Глигоровић
Како ће изгледати нова депонија у Винчи
Београдска депонија смећа у Винчи биће затворена до краја године, а замениће је санитарна депонија, а од комуналног отпада ће се производити електрична и топлотна енергија. Постројење гради "Бео чиста енергија", француско-јапански конзорцијум у партнерству са Градом Београдом. Највећи пројекат у заштити животне средине вредан је 370 милиона евра.
После пола века одлагања отпада депонија Винча је својеврсна еколошка бомба. Осамдесет метара наслаганог отпада често гори и загађује ваздух, земљиште и Дунав. Стара депонија ће бити прекривена и санирана.
"Ми ћемо пре него што почне затварање санирати све подземне тињајуће пожаре, решити питање одвођења процедних вода које су сада акумулиране у телу депоније. Мере санације које се односе на постојећу депонију се односе на то да се санира клизиште и утврдити са свих страна депонија", рекао је Владимир Миловановић, директор предузећа"Бео чиста енергија".
На депонију Винча стиже више од пола милиона тона отпада годишње. Планирано је да се спаљује 340.000 тона комуналног отпада од кога ће се добијати топлотна и електрична енергија.
"Сада имамо педесетак таквих постројења, а ово у Винчи градимо по најсавременијим светским стандардима. Очекујемо успешну сарадњу у Србији у наредних 25 година", истакао је Филип Тил, "СУЕЗ Србија".
Решити еколошки проблем и променити свест грађана
"Наша намера је да решимо еколошки проблем. Сматрамо да ће пројекат променити свест код грађана у вези са третирањем отпада. Ми ћемо покренути и друге иницијативе у вези са рециклажом и третирањем отпада", најавио је Митсуаки Харада, "Иточу Србија".
У Београду се за сада одвојено сакупља и рециклира свега пет одсто комуналног отпада и неопходно је да се унапреди систем одвојеног сакупљања отпада.
Марко Попадић, директор ЈКП "Градска чистоћа Београд" навео је да су у претходних годину дана на територији града Београда индивидуалним домаћинствима поделили око 25.000 плавих канти за рециклажу отпада.
Додао је да грађани могу да рециклирају на месту настанка тог отпада, да су 503 подземна контејнера претворили у контејнере за одлагање рециклажног отпада, као и да имају 103 рециклажна острва.
Нова депонија ће имати и прво постројење у Србији за прераду грађевинског отпада.
Коментари