среда, 29.07.2020, 06:00 -> 06:01
Извор: РТС
Аутор: Гордана Мањенчић
Шабачка "Зорка" добија споменик - сећање на златно доба гиганта
У јеку грађевинске сезоне, у Шапцу је току реконструкција насеља Бенска бара које ће имати и нови споменик-скулптуру посвећену Хемијској индустрији "Зорка" која је уз чивију и рукомет, била један од симбола тог града.
Скулптура под називом "Фабрика", која настаје у улици Кнеза Лазара у Шапцу, дело је уметника Бранислава Николића из Београда.
Композиција у армираном бетону која представља "Зорку" у малом, за Јовицу Максимовића, који је радни век, односно две трећине живота провео у њој, буди најлепше успомене на то безбрижније време.
"Из те фабрике сам ишколовао децу, ја и сви остали Шапчани, тако да овај споменик у мени буди помешана осећања", истиче Максимовић, бивши радник ХИ "Зорка" Шабац.
Златно доба индустрије
"Зорка" је била гигант, једна од водећих фабрика Југоисточне Европе с производњом од преко два милиона тона, али "Зоркин" највећи капитал су били и остали радници.
Кажу да је од дохотка радника "Зорке" у златно доба те индустрије изграђено пола Шапца.
Хроника тих осам деценија стала је у албум фотографија које Јовица носталгично чува, од снимка почетка градње првог погона на Митровдан 1938. до стечаја 2015.
"Шабац је био варош са 30.000 људи и онда је сасвим нормално да је била дика и понос радити у "Зорки", имати редовну плату, могућност да се пристојно живи од зараде и да поред вашег усавршавања су деца, ако су били добри ђаци, имали могућност стипендирања од "Зорке" и загарантовано радно место", подсетио је Максимовић.
За те младе стручњаке и њихове породице подизана су и стамбена насеља у Шапцу, као што су Бенска Бара и Тркалиште.
Годишње и до пет тона крви од радника-добровољних давалаца
"Зорка" је била гигант у сваком смислу, па и када је реч о људској доброти. Имала је армију добровољних давалаца крви, па је тако, уз милионе тона хемијских производа, давала и пет тона крви годишње.
Седамдесетих година у "Зорки" су се обучавали кинески стручњаци који су технологију и организацију производње применили у својој земљи.
Фабрика која је за многе била друга кућа, осим бројних станова имала је одмаралишта, спортски колектив, биоскоп, новине, телевизију и банку, чак и школску установу-чувену "Вишу хемијску".
Коментари