Шодер не очекује понављање мигрантске кризе из 2015. године

Tурски председник Реџеп Тајип Ердоган стигао је јуче у Москву, а једина тема сатанка са Владимиром Путином била је решавање мигрантске кризе у сиријској покрајини Идлиб. Иначе, Грчка планира да мигранте који су од почетка месеца илегално ушли на њену територију депортује у матичне државе. Представник високог комесара УНХЦР-а у Србији, Ханс Фридрих Шодер, каже за РТС да се не очекује понављање ситуације из 2015. године.

Представник високог комесара УНХЦР-а у Србији, Ханс Фридрих Шодер, истиче да је ситуација у Србији у овом тренутку мирна и нормална.

"Центри за мигранте којима управља Влада и даље имају довољно капацитета јер смо ове године имали благу зиму и високе температуре", каже Шодер.

Наглашава да је ситуација у Сирији катастрофална.

"Тамо влада хуманитарна криза. Од првог децембра преко милион људи је расељено, пуно жена и деце... Потребна је значајна хуманитарна помоћ", наводи Шодер.

Каже да је, према последњим информацијама са турско-грчке границе, ситуација тамо мирна.

"Немамо информација да је у последњих пет дана велики број људи прешао границу. Само око 1.700 миграната из Турске је стигло у Грчку. То није већи број него уобичајено", истиче Шодер.

Не очекује понављање ситуације из 2015. године и наглашава да у Србији нема места за страх од нове избегличке кризе.

"Мало миграната жели да остане у Србији"

У прихватном центру у Врању претходних дана није значајно повећан прилив миграната. У адаптираном мотелу у Врању смештена су 223 мигранта која чекају да крену пут Европске уније, а у четири центра у Пчињском округу укупно је 1.300 миграната.

У Центру за азил у Боговођи тренутно је смештено 148 малолетника без пратње, а највише их је из Авганистана.

Ханс Фридрих Шодер каже да деца без родитеља чине 10 одсто свих тражилаца азила.

"Деца су изузетно угрожена. Често су жртве експлоатације од стране кријумчара и криминалних група, тако да им је потребна велика брига. Радимо са надлежним Министарством рада и са властима на томе да им помогнемо да обезбеде старатеље и социјалне раднике", каже Шодер.

Објашњава да је број тражилаца азила који су добили избеглички статус у Србији изузетно мали.

"Многи мигранти и даље више воле да иду даље и они одлазе из Србије из истих разлога као и Срби који одлазе. Треба да створимо услове да се овде интегришу. Спремни смо да помогнемо Влади да уклони препреке. Говоримо о веома малом броју људи који желе овде да живе", каже Шодер.

Напомиње да је јако опасно ширењи лажних вести о мигрантима јер подстичу мржњу, стигматизацију и дискриминацију.

"Подржавамо државне органе да у оквиру закона предузму оштре мере у борби против говора мржње и позива на насиље. Када неко шири лажне вести, то није само неодговорно већ је и кривично дело", истиче Ханс Фридрих Шодер.

четвртак, 28. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње