Беочинска цементара иде на суд због загађивања ваздуха
Цементара Лафарж у Беочину наћи ће се на суду јер је више пута у претходне две године загађивала ваздух. Покрајински секретаријат за заштиту животне средине поднеће пријаву против компаније, а наложене су им и посебне мере, како би отклонили неправилности у раду.
Раме уз раме са великим светским градовима на мапи најзагађенијих је и мало место у Војводини, Беочин. Ваздуха је често нездрав, а недавно је то потврдио и инспектор.
У септембру 2019. године ротациона пећ испуштала је у ваздух хлороводоник, а средња получасовна вредност прелазила 200 одсто 62 пута.
Месец касније у ваздух су испуштане прашкасте материје. 847 пута средња получасовна вредност била је двоструко већа од граничне. Слично је било и у новембру.
Због такве статистике фабрици су наложене посебне мере.
"Забрањује им се пријем отпада који није адекватно проверен, односно који нема контролу и извештај о тим својим анализама отпада, а са друге стране неопходно је да примене техничко технолошке мере, а то заправо значи инвестирање у отклањање досадашњих неправилности у раду", наводи подсекретарка Покрајинског секретаријата за заштиту животне средине Бранкица Табак.
Компанија сама мери загађења на пет димњака. Не демантују податке, али тврде да не крише интегрисану дозволу.
Жалили су се на решење инспектора јер, кажу, не загађују током целе године, већ се одступања дешавају повремено.
"Просто је немогуће избећи у било којој индустији, живој, као наша која зависи од пуно инпута да сте потпуно у свакој секунди потпуно испод горњих граничних вредности. Опет да кажем на нивоу године ми смо испод 50 посто горњих граничних вредности", тврди директор "Лафаржа Србија" Димитрије Књегињић.
Бранкица Табак одговара да су получасовна мерења, која се обављају сваког дана, показала "неке друге чињенице које је и те како битно отклонити".
Иако у лабораторији у цементари проверавају алтернативна горива која спаљују, инспектори су утврдили да нису адекватно контролисана.
Током 2018. године, компанија је као гориво користила више од 50.000 тона петрол кокса, преко 10.000 тона отпадних гума, отпадно уље, комунално индустриски отпад.
"Ми стојима иза тога да је то тачно и у складу са ИППЦ дозволом и далеко испод лимита које имамо са ИППЦ дозволом", истиче Димитрије Књегињић.
Удружење грађана "Спасимо Беочин" од надлежних тражи да суспендују интегрисане дозволе, и цементари потпуно забране коришћење алернативних горива и да у производњи користи природан гас. Фабрика наставља да ради, а за утврђена прекорачења очекује их новчана казна, уколико и суд потврди извештаје инспектора.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар