Изабрана најбоља вина Србије
Уочи највећег винског празника, на манифестацији "Свети Трифун" на Савском венцу, стручњаци су бирали између 295 пријављених вина и изабрали најбоља у осам категорија. Оцењивали су их електронски.
Награде су уручене, између осталог, за најбоље традиционално произведено вино - италијански ризлинг из 2018. године, и најбоље црно вино од аутохтоне сорте за резерву "Три Мораве" из 2016.
Александра Баројевић из шидске винарије "Виста хил" изненађена је наградом за најбоље традиционално произведено вино.
"Нисмо ни етикету припремили, лимитирана је серија, тек смо почели да радимо на природној бази вина и зато ми је баш драго што смо, мислим баш је било изненађење", каже Баројевићева.
Невена Илић из јагодинске винарије "Темет", добитница награде за вино аутохтоне сорте, наводи да је за ту винарију прошла година била врло успешна и да је освојила многобројне награде.
"Скренула бих пажњу на ово вино, да је и на најпрестижнијем такмичењу у Лондону, на Декантеру, освојило злато", истакла је Илићева.
Прошлогодишња зарада од извоза вина, вредна 19 милиона евра, подстакла је државу да субвенционише нове засаде, лабораторијске анализе, машине, опрему и заштиту географског порекла.
Министар финансија Синиша Мали навео је да је управо 8,9 милиона евра и у буџету за 2020. годину, тачно онолико колико су винари тражили.
"Мали корак, три пута више, додуше, него прошле године. Мали корак напред, али довољно нам показује и нама и вама колико смо озбиљни да неке ствари променимо у овој индустрији да заједно идемо даље", каже Мали.
Винарство у Србији већ пореде са ИТ сектором, јер годишње расте по стопи од 20 одсто.
Могућности су много веће, а првенство у развоју имаће старе домаће сорте грожђа.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар