Елиминисање ложишта на угаљ и дрва - краткорочна мера против загађења

Ваздух у више градова у Србији већ данима је веома загађен. Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић рекао је за РТС да се на састанку у Влади разговарало о краткорочним и дугорочним мерама. У Србији се више од 60 одсто домаћинстава греје преко индувудуалних ложишта - то ће бити фокус радне групе и стратегије како би се наредних година променила ситуација, указао је Радовић.

Београд, Ваљево, Косјерић, Нови Сад, Смедерево, Беочин, Панчево су и јутрос међу најзагађенијим градовима.

Јуче после подне ванредно је заседала Влада Србије. Одлучено је да се формира тело које ће координирати рад свих државних органа, обавештавати јавност и предлагати и анализирати ефекте мера које Република Србија спроводи ради заштите животне средине.

Министар Горан Триван је рекао за РТС да се на састанку у Влади разговарало о узроцима загађења ваздуха и мерама које треба да се предузму. 

Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић рекао је да је састанак у Влади показао да се Србија променила и да институције Владе реагују онда када постој и потреба.

"Ваздух је овакав деценијама, данас се спроводе конкретне и системске мере", рекао је Радовић, додајући да је о томе разговарано.

Каже да је разговарано и о томе да је сектор енергетике највећи извор загађења. Подсетио је да је уложено више стотина милиона евра у заштиту животне средине у смањење емисије.

Стратешко решење за неке градове 

"Разговарано је како ће се тај програм наставити, али и како системски и стратешки решити неке градове попут Ужица, Косјерића и Ваљева", каже Радовић.

Према његовим речима, спроводи се гасификација одређених градова, а разговарало се о мерама које могу бити интервентне.

"Данас живимо у Србији где се економија опоравља и где се више улаже у животну средину", рекао је директор Агенције за заштиту животне средине.  

Истиче да постоје краткорочне и дугорочне мере против загађења. Краткорочне мере се огледају у томе да се редукује извор загађења попут саобраћаја привремено, а дуготрајне мере су улагање у нова електроенергетска постројења, у модернизацију постојећих, да се уреди већи коефицијент енергетске ефикасности на стамбеним објектима и да се елиминишу угаљ и дрво као енергенти што је више могуће, сматра Радовић. 

"Порука је да нема места паници и да ваздух данас није ништа другачији, једина разлика у односу на претходне деценије је да се неко бави тиме, да су подаци доступни грађанима, и да Србија постаје уређена земља", каже Радовић. 

Сматра да је "прича која се дешава око ваздуха", последица тога што постоји брига за животну средину.

Говорећи о апликацијама, Радовић каже да су грађани информисани путем мониторинг станица Агенције за заштиту животне средине, чији су подаци емитовни у реланом времену, 24 часа онлајн.

"Једини извор мониторинга смо ми", истиче Радовић. 

Системска улагања 

Ваљево је у последњих неколико година "шампион" по броју дана годишње када имају загађујуће материје.

У Србији се више од 60 одсто домаћинстава греје преко индувудуалних ложишта. Домаћинства троше угаљ лошијег квалитета и таква домаћинства су енергетски неефикасна - то ће бити фокус радне групе и стратегије како би се променила ситуација наредних година. 

Говорило се о системским улагањима у модернизацију Србије, кроз подизање ефикасности. 

Како каже, економија мора да буде снажнија јер тако добијамо средства да улажемо у животну средину и да се направе програми који ће субвенционисати енергетску ефикасност.

Навео је пример Аустрије која је 2008. одбијала од пореза улагање у нову столарију и фасаде и тако смањила потрошњу енергије. Подсећа да Лондон наплаћује таксу када се улази у град.

"Важна је и улога медија да би се грађани едуковали", закључио је Радовић.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње