Заштитник грађана тражи одговоре о прекомерном загађењу ваздуха

Заштитник грађана Зоран Пашалић покренуо је поступак контроле Министарства животне средине. Поступак је покренут јер прекомерна загађеност ваздуха погађа већи број градова и локалних самоуправа у дужем временском периоду. Затражени су одговори од Министарства о чињеницама и околностима загађења.

Зоран Пашалић у саопштењу подсећа да је још у 2018. години у Републици Србији квалитет ваздуха званично био сврстан у III категорију (прекомерно загађен ваздух), и то у Београду, Краљеву, Ваљеву, Крагујевцу, Суботици, Сремској Митровици, Панчеву, Ужицу, Смедереву и Косјерићу.

"У свим овим местима узрок прекомерног загађења биле су суспендоване честице ПМ-10 и/или ПМ-2,5. Према доступним подацима допринос друмског саобраћаја је био по шест одсто за обе наведене загађујуће материје, док је већина емисија долазила из топлана снаге мање од 50 мегавата и индивидуалних ложишта", наведено је саопштењу.

Наводи се и да је тренд из 2018. године настављен и у 2019. години.

"Наиме, прекомерна загађеност ваздуха у Београду као и у другим градовима у Србији у којима су последњих месеци такође забележене високе концентрације поменутих честица оправдано су узнемириле јавност и грађане и недвосмислено указале на неопходност предузимања хитних мера у циљу успостављања препоручених безбедносних граница за квалитета ваздуха", поручио је заштитник грађана. 

Истакао је да, с обзиром на то да до грађана долазе различите информације о вредновању добијених резултата загађења, као и о узроцима загађења и мерама које Министарство животне средине предузима или разматра да предузме, тражи да се достави обавештење о одређеним чињеницама и околностима. 

Прво – из којих разлога упркос негативним оценама квалитета ваздуха у 2018. години Министарство животне средине није благовремено предузело или предожило конкретне мере за смањење загађења ваздуха и унапређење енергетске ефикасности.

Друго – с обзиром на то да стручна јавност указује на више различитих узрочника загађења ваздуха и то сагоревање угља лошег квалитета у термоелектранама, интензивнији саобраћај, индивидуална ложишта и тренутни временски услови, да ли је Министарство животне средине извршило анализу основних, доминантних узрочника високог степена загађења појединачно по градовима и јединицама локалне самоуправе.

Треће – да ли је у односу на утврђене најзначајније узрочнике загађења ваздуха Министарство животне средине предвидело и предложило предузимање хитних краткорочних, али и дугорочних мера ради њиховог сузбијања и које су то мере, и уколико није - из којих разлога то није учињено.

Четврто – да ли се јавност редовно и потпуно информише о тренутном стању, односно да ли се грађанима пружа довољно података о врсти и обиму информација о измереним вредностима, њиховом значају, као и о утицају које измерене вредности загађујућих материја могу имати на њихово здравље.

Рок за одговор Министарства животне средине је 15 дана. Након сагледавања одговора органа и процене, Заштитник грађана ће обавестити јавност о даљим корацима, закључује се у саопштењу.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње