Хеликоптери Ми-35М стигли у Србију

Нови хеликоптери Ми-35М за Војску Србије стигли су на аеродром у Батајници, пренео је "Спутњик". Према подацима сајта "Флајт радар", слетео је транспортни авион Ан-124 који је пошао из Ростова на Дону и летео је преко Црног мора и Бугарске.

Раније је најављено да ће Србија преузети четири хеликоптера Ми-35М од Руске Федерације. 

Министар Александар Вулин је у августу присуствовао статичком приказу четири хеликоптера Ми-35М, који ће бити испоручени Војсци Србије и демонстрационом лету.

Те летелице представљају велику разлику у односу на оно што је Војска Србије до сада имала. То се пре свега огледа у опреми хеликоптера и преласку са аналогног на дигитално. 

Хеликоптери ће моћи да буду употребљени у борби у дневним и ноћним условима, као и у сложеним метеоролошким условима. 

Хеликоптер Ми-35М је оклопљен – главни системи, мотор, ротор, кабина и пилоти су заштићени.

Уз овај хеликоптер пилоти ће моћи да дејствују на већим даљинама јер располаже термовизијом, телевизијом, а опремљен је и наочарима за ноћно летење.

Првенствено је намењен за противоклопну борбу, али је оспособљен и за целу палету других задатака које може да извршава, као што су превожење људи, терета и извиђање из ваздуха.

Хеликоптер Ми-35М може транспортовати до осам војника с пуном опремом и наоружањем до 1.500 килограма, док терете великих димензија може да носи на специјалној ужади или сајлама.

Богата опрема

Посада хеликоптера, пилот и пилот оператер, смештена је у тандем-кабинама, са двоструким командама, а летелица има оклоп који штити посаду и виталне делове хеликоптера.

За заштиту од вођених ракета хеликоптер је опремљен системима за пасивну и активну самозаштиту.

Резервоари за гориво обложени су материјалом који спречава цурење горива и експлозију при поготку, а ради смањења инфрацрвеног одраза на издувним цевима мотора уграђени су системи за смањење температуре издувних гасова.

Хеликоптер Ми-35М има последњу генерацију авионике и нападно-навигацијског система, оптоелектронски нишански систем, као и системе самозаштите који обезбеђују борбену употребу хеликоптера у свим метео-условима, дању и ноћу.

Високе борбене карактеристике огледају се и у максималној брзини од 310 километара на сат и оперативној висини од 5.400 метара, као и долету до 460 километара. С допунским резервоарима горива, то може да буде и до 1.085 километара.

Од наоружања, на хеликоптеру је у обртној куполи уграђен топ калибра 23 мм и увезан је са системом за управљање ватром.

На сваком крилу може носити широк дијапазон наоружања, укључујући додатне топове 23 милиметра, невођене ракете 80 мм и најсавременије вођене ракете великог домета.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње