Недељковић: Завршни испит за основце није препрека већ потврда стеченог знања

Завршни испити за основце који ће бити одржани 17, 18. и 19. јуна у школама у Србији представљају тест и за ђаке, али и за саме школе наводи за РТС Весна Недељковић из Министарства просвете, науке и технолошког развоја. Саветује ђаке да буду смирени и верују у своје знање. Додаје и да завршни испити нису препрека, већ потврда њиховог стеченог знања.

Весна Недељковић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а навела да завршни испити имају три функције – доказ да сте завршили школу, провера саме школе и наставника, и најважнију селекциону, на основу које ће ђаци стећи услов да се упишу у изабрану средну школу.

Додаје да завршни испит за основце није препрека већ потврда стеченог знања.

Наводи да ће ђаке дочекати разредне старешине који ће их увести у просторију за полагање, проверити да ли имају ђачке књижице и потребан прибор а након тога њих ће напустити просторију и њих ће заменити дежурни наставници.

"Битно да ујутру стигну сви на време, да просторије за полагање буду проветрене, да деца добију воду, да их дочекају разредне старешине и провере да ли сва деца имају ђачке књижице, потребан прибор. Затим старешине нашпуштају просторије и долазе дежурни наставници који су деци непознати", објашњава Недељковићева.

Додаје да дежурним наставницима није дозвољено да помажу деци у решавању тестова.

"Дежурни наставници треба да обилазе децу током решавања тестова а не да седе. Пажња треба да им буде усмерена на свако дете. Никако није дозвољено да одрасли помажу деци тиме што ће им рећи одговор", објашњава Недељковићева.

Осмацима саветује да пажљиво читају питања јер, како каже, деца најчешће дају погрешне одговоре јер са недовољно пажње читају постављена питања.

Истиче да одговори морају бити написани хемијском јер се обичном оловком неће признати.

Додаје да завршни испити за основце који ће бити одржани 17, 18. и 19. јуна у школама у Србији представљају тест и за ђаке, али и за саме школе.

"Ми научимо доста о самој школи али и о томе колико предметни наставник има јасан критеријум. Дешава се да вуковци или деца која имају петицу из српског језика постигну изненађујуће мали број бодова. То је недопустиво. Тај тест би морао да прати успех у школи. Ту се виде уступања од критеријума, ту се види колико је школа радила на припреми са децом, види се критеријум бодовања, не само једног већ сва три предмета, односно општег успеха. И уколико су велика одступања то би требало да буде показатењ школи да нешто није у реду. Тамо где се поклапају резлтати то значи да школа има изражен критеријум, ради према стандардима, да децу добро припрема за тестове", објашњава Недељковићева.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње