Како је РТС остао без права на пренос утакмица
Први пут у историји наше телевизије, РТС не преноси квалификационе утакмице за Европско првенство у фудбалу. Уредник Спортске редакције РТС-а Зоран Марковић каже да је проблем настао када је Уефа одлучила да направи нови систем такмичења за који је расписан тендер. Ми смо понудили много више новца него што смо до сада нудили, када смо имали право на пренос, али смо добили обавештење да је најбољу понуду дала Јунајтед медија, рекао је Марковић. Истиче да је обавеза била да Јунајтед медија то ексклузивно право понуди телевизији са националном фреквенцијом, али да никаквих преговора са РТС-ом није било.
Зоран Марковић је објаснио да је проблем настао када је Уефа одлучила да 2017. године направи нови систем такмичења.
"До сада се није десило да РТС нема права на преносе Европског и Светског првенства у фудбалу, као највеће, најзначајније, најплаћеније споредне ствари на свету када је фудбал у питању", рекао је Марковић.
Објаснио је да је до сада права преноса РТС куповао преко Евровизије.
"За свако, а говоримо о Европском првенству, не о квалификацијама, РТС је, као и све остале државе чланице, Евровизији давао квоте које нису мале, већ су милионске. А онда је Евровизија излазила према Уефи и куповала права за све јавне сервисе у Европи. Сада се то први пут мења, Евровизија није успела да купи права од Уефе, оног тренутка када је промењен систем такмичења", рекао је Марковић.
Прецизирао је да се то односи на Европска првенства, а да су све квалификације у претходном периоду биле власништво Фудбалског савеза.
Тако је РТС права за пренос утакмица квалификација које се играју у Србији куповао од Фудбалског савеза Србије, док је од страних агенција куповао права за утакмице које се играју у иностранству.
"Уефа је одлучила да направи нови систем такмичења, да не продаје само Европско првенство, него је установила нови систем – то је Лига нација, што су некада биле пријатељске утакмице. Понудила је пакет Лига нација, квалификација које нису више под власништвом фудбалских савеза, Европско првенство и Квалификације за Светско првенство", рекао је Марковић.
Тендер преко нове агенције
Уефа је то, како каже, продала новој агенцији која се појавила на тендеру ЦА-11, која је расписала свој тендер.
"Сваки јавни сервис, који је некада наступао заједнички преко Евровизије, морао је да се пријави самостално. Свесни да је ово пакет не само за Европско првенство него и за квалификације, Лигу нација и квалификације за Светско првенство, а подсетићу да је РТС власник права на Светско првенство у Катару 2022. године – РТС је дао своју понуду. Руководство куће одлучило је да повећа много цену у односу на само Европско и Светско првенство, које смо понудили до сада... Дакле, ми смо понудили много више новца него што смо раније нудили када смо имали те догађаје. Јунајтед група је расписала тендер, ми смо дали много већу понуду, и само смо добили обавештење да је најбољу понуду дала Јунајтед медија, која је купила ексклузивна права за целу територију бивше Југославије", рекао је Марковић.
Навео је да није питање да ли су они као регионални провајдер били у бољој позицији, већ то што су они могли да купе само права за која су регистровани као кабловски оператери.
Међутим, указао је на то да су купљена ексклузивна права, која подразумевају да се садржај види на целој територији.
"Закон о електронским медијима препоручује који су то догађаји од националног интереса – то су Олимпијске игре, Светска и Европска првенства у кошарци, то је Лига шампиона где наступају наши клубови, то је и фудбал, квалификационе утакмице и само Европско првенство, ако се наша репрезентација пласира", каже Марковић.
Истиче да су били дужни да пренос понуде телевизији са националном фреквенцијом.
"Оног тренутка када су постали екскузивни власници, они добијају уговор да могу под лиценцом дати некој телевизији. Из разлога што ће тај неко моћи да догађај пласира на целој територији Србије", истиче уредник Спортске редакције.
Гледаоци оштећени
Према званичним подацима, у понедељак је утакмицу за квалификације за Европско првенство на Спорт клубу Србија – Португалија пратило 515.000 људи, рејтинг је био 4,1, а шер 9,1.
С друге стране, шер утакмица које је РТС преносио био је више од 50 одсто, а рејтинг више од два милиона.
"Тада је Уефа тражила од сваког јавног сервиса да им презентира каква је гледаност, чак су толико далеко ишли и питали на ком каналу ће бити емитоване утакмице са првенстава", рекао је Марковић.
На питање шта РТС може да уради поводом незадовољства гледалаца, одговор је – писмо РЕМ-у.
"Као што смо и упутили писмо, да РЕМ разматра како је могуће да један такав догађај као што је квалификација утакмица не буде на некој телевизији са националном фреквенцијом", рекао је Марковић.
Уредник Спортске редакције истиче да је РТС увек расположен да преговара о томе шта може и за коју цену може да купи ту лиценцу, али да нису тачне тврдње Јунајтед групе да је имала дугорочне преговоре са РТС-ом.
"Ми бисмо знали о чему се разговарало, не постоји писани докази. Спортски програм би био упознат са детаљима о томе о чему се преговарало, јер је потребно припремити се за све то и урадити професионално како РТС и ради тако велике догађаје", рекао је Марковић.
Међутим, напоменуо је да су цене права много веће него што РТС реално може да одговори.
"РТС се труди, власник је и Светског првенства у кошарци које ће бити у Кини, сада ћемо радити и Европско првенство у кошарци, у којем ће завршница бити у нашој земљи – играће се у Београду, Зрењанину и Нишу. Ми смо власници Олимпијских игара, то су све догађаји од националног интереса и треба да их виде сви грађани Србије", поручио је Марковић.
Како РТС незванично сазнаје, Савет РЕМ-а ће на једној од наредних седница усвојити Правилник о томе да ће за спортске догађаје од националног значаја право прече куповине имати телевизије са националном фреквенцијом, пре свега Јавни сервис.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар