Сахрањен Милорад Павић

У Алеји великана на Новом гробљу у Београду, у присуству чланова породице, пријатеља, колега и поштовалаца његовог дела, сахрањен je књижевник и академик Милорад Павић.

Књижевник и академик Милорад Павић сахрањен је у Алеји великана на Новом гробљу у Београду, у присуству чланова породице, пријатеља, колега и поштовалаца његовог дела.

Опело су служили викарни епископ хвостански Атанасије и епископ шабачки Лаврентије.

У име Српске академије наука и уметности (САНУ), чији је Павић (1929-2009) био редован члан од 1991. године, опростио се потпредседник САНУ Никола Тасић, а члан Крунског савета Драгомир Ацовић прочитао је опроштајно писмо академика Светлане Велмар-Јанковић.

Тасић је у свом обраћању рекао да је "отишао велики писац и велики човек, о коме ће тек бити писане књиге и есеји, а ми ћемо бити поносни што смо га познавали".

"Ишчекивали смо нове књиге, а мораћемо да читамо старе, његове фотографије ће бледети, али ће он живети кроз своја дела", рекао је Тасић. "Милорад Павић је прави модеран српски, али и светски маг књижевне инвенције, окренуте столећу којим смо увелико закорачили и ми и свет", наведено је у писму Светлане Велмар-Јанковић.

Опроштајући се у име Крунског савета и Одељења језика и књижевности САНУ, али и "у име више од 50 година заједничког рада у области књижевног стваралаштва", Велмар-Јанковић је навела да је Павић "као књижевник, научник, као један од битних учесника у стварању духа епохе што долази, оставио још неизбројано духовно богатство садашњим и будућим житељима свих земаља света".

"Био је стваралац оспособљен да истовремено стапа прошло са садашњим, али и будућим, познато са непознатим, стварно са нестварним, опипљиво са измишљеним и домишљаним, а његов 'Хазарски речник' ће се као и све загонетне књиге, неразмрсивих значења и тајанствених смисаоних дубина, још деценијама прочитавати и ишчитавати", истакла је Велмар-Јанковић.

Павић је важио за једног од најпревођенијих савремених српских писаца, који је пођеднако успешно писао песме, приче, романе, есеје, огледе, студије из историје књижевности, драме, а остаће запамћен и као један од најбољих преводилаца руских класика.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње