Сретењски Устав најбољи у Европи тог времена, инспирација за уставотворце

На Сретење 15. фебруара 1804. донета је одлука о подизању Првог српског устанка. Истог датума, али 1835. године, у Крагујевцу је издат и под заклетвом потврђен први Устав Књажевства Србије - Сретењски устав. Творац најдемократскијег устава тога доба био је Димитрије Давидовић, учени Србин из Земуна, књажев секретар. Иако кратког века, Сретењски устав оставио је трага у каснијем законодавству.

Модерне правне тековине на којима почива данашња Европа донео је Сретењски устав. Подела власти, укидање феудализма, оснаживање људских права али и обележје државности, застава и грб. Оригинални примерак овог устава у рукопису чува се у Архиву Србије.

"Сретењски устав је у Архив Србије примљен 29. новембра 1901. према подацима из нашег улазног инвентара. Примљен је у тада у државну архиву Краљевине Србије из Министарства иностраних дела. Чува се издвојено са другим највреднијим документима у засебној каси. За његово даље чување, урађена је конзервација и рестаурација документа", објашњава виши архивиста Архив Србије Александар Марковић.

У Библиотеци скупштинског здања чува се штампано издање Сретењског устава, наслеђено из фонда библиотеке Скупштине краљевине Југославије.

"Eлита Србије се окупила у Јарузи 15. фебруара 1804. да би избегла турски покољ. Тридесет година касније, већ смо имали најбољи устав у Европи. Какав је то скок", наглашава историчар Предраг Марковић.

То је први устав који је Србија самостално и суверено донела. Са правног аспекта - веома значајан.

"Због тога што је предвидео поделу власти на законодавну, извршну и судску и органе који ће да врше ту власт. Предвидео је одређену улогу Народне скупштине у уставном систему. Предвидео је општенародна права Србина у глави једанаестој. Овај устав заправо је свим тим одредбама послужио доцнијим законодавцима као инспирација код прописа о овим поменутим стварима", каже професор Правног факултета Зоран Мирковић.

Сретењски устав укинут је само тридесет дана након доношења под великим притиском Русије, Турске и Аустрије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње