четвртак, 03.12.2009, 01:00 -> 01:08
štampajПреглед штампе (03. 12. 2009.)
Политика: ЕУ не може игнорисати позитиван Брамерцов извештај, Новости: Генерала јурили на три адресе, Блиц: Хитно кривичне пријаве против министарстава, Press: Откупио патријархову родну кућу!, пишу београдски дневни листови
ЕУ не може игнорисати позитиван Брамерцов извештај
Председник Словачке Иван Гашпарович оценио је да то што главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц у извештају Савету безбедности Уједињених нација говори о задовољству сарадњом са Србијом, представља позитиван развој који Европска унија (ЕУ) не може да игнорише.
Председник Гашпарович, који у четвртак долази у званичну посету Београду, изјавио је за сутрашњи број дневника Политика" како се нада да ће Привремени трговински споразум и ратификациони процес Споразума о стабилизацији и придруживању Србије ЕУ ускоро бити одблокирани, већ у децембру на састанку министара спољних послова Уније.
По Гашпаровичху, темпо приближавања ка ЕУ је првенствено у рукама Србије и зависи од брзине и доследности којима буду испуњавани услови и критеријуми придруживања.
Убеђен сам да Србији припада истакнуто место међу потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ. Словачка је спремна да подели са Србијом знање из процеса придруживања као и искуство из функционисања у европским структурама", казао је Гашпарович.
"Разумемо интерес Србије да што пре преда захтев за чланство у ЕУ. С друге стране, кад се разматра погодан тренутак за овај корак, веома важно је проценити расположење у ЕУ. Наша препорука је - направити овај корак у тренутку када буде сигуран позитиван одговор земаља чланица ЕУ", изнео је Гашпарович.
Гашпарович је, у контексту расправе пред Међународним судом правде у Хагу, изнео да Словачка није признала једнострано проглашену независност Косова и Метохије, с обзиром да је до тога дошло без договора са Београдом и кршењем принципа међународног права.
"Убеђен сам да ће и Међународни суд правде у Хагу изнети мишљење које ће потврдити важност кључних принципа међународног права. Словачка Република је одлучила да у Хагу изнесе своју позицију о питању израде саветодавног мишљења Међународног суда правде", рекао је он.
"Потпуно разумемо скепсу и фрустрацију Београда над ставом према решењу питања Косова после начина како је била донета одлука о распоређивању Еулекса. Словачка подржава одржање разговора о плану УН од шест тачака. При томе верујемо да ће се успешно створити комуникациони канал који ће допринети проналажењу решења практичних питања живота на Косову", казао је словачки председник.
Генерала јурили на три адресе
Специјалне јединице МУП Србије, по налогу Тужилаштва за ратне злочине, претресле су у среду ујутру куће Драгомира Пећанца, Милорада Пелемиша и Ненада Бурсаћа у Београду. До темеља су прегледане две куће и стан у Великом Мокром Лугу, Бежанијској коси, Новом Београду.
Реч је о, како сазнајемо, блиским сарадницима некада првог обавештајца ратног команданта ВРС Ратка Младића, генерала Здравка Толимира. Они су се доводили у везу са скривањем Здравка Толимира који је маја 2007. године ухапшен.
- Све што има икакве везе са Толимиром, повезано је и са Младићем - каже извор "Новости". - Циљ нам је био да се пронађу одговарајући писани трагови и документи на основу којих би могло да се закључи како је функционисала мрежа јатака хашких бегунаца. И пре него што је ухапшен, за Здравка Толимира се сумњало да је био један од организатора скривања Младића.
Пећанац, Пелемиш и Бурсаћ, који су присуствовали претресу, у среду нису привођени. Из њихових домова је однет сваки писани и електронски траг. Привремено су им одузети мобилни телефони, компјутери, "це-деови", ВХС касете, роковници, адресари - све што је могло да изазове и најмању сумњу да су повезани са Толимиром и Младићем.
Наш извор каже да је овај претрес била само једна од уобичајених и свакодневних акција у потрази за Младићем и било каквим трагом који би одвео до њега. - Све што је заплењено у овим претресима биће наредних дана однето на вештачење и детаљно анализирано - наводи наш извор. - Рано је говорити о резултатима.
Пећанац, Пелемиш и Бурсаћ су, иначе, били блиски сарадници Ратка Младића у ВРС. Пећанац се чак нашао и у хашкој оптужници против Толимира, као члан удруженог злочиначког подухвата. За време догађаја у Сребреници и Жепи је био капетан ВРС, а помиње се да је 5. септембра 1995. године, по Младићевом наређењу, одвео Авда Палића, тада пуковника АБиХ и главнокомандујућег за Жепу, за размену са српским заробљеницима. Палићево тело је пронађено неколико година касније, са метком у леђима.
Хитно кривичне пријаве против министарстава
Управа за јавне набавке само у 2009. години уочила је потенцијалне нерегуларности у поступцима јавних набавки вредним преко 100 милиона евра, а информације из претходних година указују на то да се око четвртина јавних набавки у Србији обавља без тендера, каже за „Блиц" Предраг Јовановић, директор Управе за јавне набавке.
Своје извештаје Управа сукцесивно прослеђује Државној ревизорској институцији (ДРИ), која ће све проверавати током наредне године, каже Јовановић.
Јовановић каже да не може да наведе конкретне примере ко је и како могао да злоупотреби систем јавних набавки јер, према његовим речима, само ДРИ има могућност провере на терену и увид у сва документа у вези с јавним набавкама, укључујући и оне које су поверљиве природе.
- Државна ревизорска институција, након што провери наше извештаје, изаћи ће с коначним закључком - каже директор Управе за јавне набавке.
Радослав Сретеновић, председник Државне ревизорске институције, није могао да наведе ко је највише кршио закон када је реч о јавним набавкама, рекавши да ДРИ о томе није водила статистику. Сретеновић је навео да ДРИ неће покретати поступке против буџетских корисника који су кршили прописе или ненаменски трошили новац док се о њеном извештају не изјасни надлежни одбор Скупштине Србије за финансије.
Откупио патријархову родну кућу!
Чачански бизнисмен Милија Костић откупио је од хрватске породице Бабић родну кућу блаженопочившег патријарха српског Павла. Костић је у славонском месту Кућанци купио кућу која је пре педесетак година изграђена на темељима дома у коме се 11. септембра 1914. родио Гојко Стојчевић, потоњи патријарх српски.
Костић је откупио и окућницу од око четири ара плаца са све старим бунаром који је ту био и пре скоро сто година када се патријарх Павле родио. Комплетно имање у Кућанцима Милија Костић је одмах преписао Епархији славонској Српске православне цркве. Гест овог Чачанина одушевио је Србе у дијаспори, који су се већ јавили и изразили спремност да финансирају обнову цркве светих Петра и Павла у Кућанцима, коју су Хрвати минирали и срушили у последњем рату.
Милија Костић, иначе власник и директор фирме „Интерауто-трејд" и брат Миленка Костића Колета, власника „Ауто Чачка" каже да је одлучио да откупи патријархову кућу чим је у новинама прочитао да се она продаје! А како су путеви господњи увек отворени за све оне који крећу с вером у срцу, од одлуке до завршетка процедуре преноса имовине прошло је непуних седам дана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар