Закон о потпуној забрани пушења на јавним местима у припреми

Министарство здравља ће следити јасне инструкције Светске здравствене организације када је у питању потпуна забрана пушења на јавним местима. Предлог тог закона се убрзано ради и ове године ће бити упућен Влади, речено је РТС-у у том министарству. На Национални дан без дуванског дима још једном упозорење да у Србији пуши трећина становништва, а од последица удисања дуванског дима годишње умре 15.000 људи.

Нови закон је у припреми и потребно је са Европском унијом усагласити још само неколико директива.

"Tо предвиђа комплетну забрану пушења у затвореном простору у свим јавним објектима. Tакође, борба против не само класичног дувана него и против коришћења наргила, електронске цигарете", истиче Берислав Векић, државни секретар у Министарству здравља.

Срмена Крстев, председник Републичке стручне комисије за контролу дувана и национални координатор СЗО, објашњава да се дугорочно смањује број болести, велики су трошкови за лечење, долази до губитка радне способности плућа.

Од 2010. године пушење је забрањено у свим радним просторима, али не и у угоститељским објектима што би сада требало да се догоди.

Угоститељи страхују да ће имати мање посла.

"Ми се залажемо на други начин – да се ресторани и власници који одлуче да нема пушења у њиховим ресторанима стимулишу на одређени начин како би имали интереса да раде", наводи Георги Генов, директор Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде ХОРЕС.

Прошле године приход у државном буџету од акциза на дуван је скоро 100 милијарди динара. На тај приход рачунају све државе. Међутим, према подацима СЗО, трошкови лечења оболелих од последица утицаја дуванског дима и боловања су четири пута већи.

"Чињеница је, према проценама СЗО, да у Србији годишње од лошег квалитета ваздуха умре 6.000 људи, а од последица конзумирања дувана годишње умре 15.000 људи. Крајње је време да сваки појединац схвати да наносећи штету себи и свом здрављу, скраћујући живот, хендикепира и своје најближе и истовремено загађује животну средину", напомиње министар за заштиту животне средине Горан Триван.

У Америци је, на пример, за 25 година, од када се спроводе стриктне забране пушења, стопа умирања од малигних болести пала за 27 одсто. Шведска забрањује пушење и на отвореним јавним местима и има циљ да до 2025. буде земља без дуванског дима.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње