Матичне ћелије за јаче срце

Србија је друга земља у свету у којој се примењује процедура убризгавања матичне ћелије у срчани мишић, како би се поправио рад срца. У пројекат ће се укључити Швајцарска, Велика Британија и САД.

У Клиничком центру Србије, пацијенту који је имао инфаркт и уграђен стент, убризгане су матичне ћелије у срчани мишић. То је била једина шанса да се поправи рад болесниковог срца. Србија је друга земља у свету, после Белгије, у којој је та процедура почела клинички да се примењује

За педесетогодишњег пацијента, једина нада за потпуни опоравак било је убризгавање матичних ћелија у срчани мишић. Захвату су претходиле вишемесечне припреме.

"Што се тиче самог пројекта реч је о пацијентима који су имали инфаркт и срчано попуштање и лече се матичним ћелијама које се ваде из бедране кости. Ћелије се шаљу у Белгију, где се у специјалној лабораторији Мејо клинике, култивишу, и након шест до осам недеља се шаљу овде на убризгавање", рекао је главни координатор студије Марко Бановић.

Према његовим речима, на самом почетку ради се мапирање леве коморе, одређују идеална, још жива места срчаног мишића и убризгавају матичне ћелије.

"Систем, који наше колеге аритмолози користе већ дуже време даје нам и електричну и механичку слику срца. На основу тих података тражимо зону која је најбоља за трансплантацију матичних ћелија", истакао је Бранко Белеслин са Института за кардиологију.

У овај пројекат тек ће се укључити Швајцарска, Велика Британија и Америка.

Најмодерније у медицини

Шеф тима Миодраг Остојић, презадовољан је после захвата који је извршен на пацијенту.

"Ово је нешто што је најмодерније у медицини, захваљујући Мејо клиници, и професору Терзићу који је наше горе лист, и који је измислио специјалан коктел којим се убризгава ова друга генерација ћелија", рекао је Остојић.

Према речима доктора Милана Недељковића, Белгија и Србија су фактички на почетку уградње и усађивања матичних ћелија као једне врсте терапије ојачавања срчаног мишића који је погођен раније акутним инфарктом миокарда.

У срчани мишић пацијента убачено је 18 шприцева, или 800.000 матичних ћелија. После захвата, добро се опоравља, а за три до шест месеци знаће се да ли су матичне ћелије успеле да поправе рад његовог срца.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње