Обележене две деценије од страдања Срба у Ораховцу

У Великој Хочи и у Београду обележена је годишњица страдања Срба и Рома, који су у јулу 1998. године отети у општини Ораховац. Многи од њих још се воде као нестали. Починиоци нису кажњени.

Пре две деценије од ОВК-а су, за три месеца, страдале 84 особе. Двадесет година касније породице и даље желе да сазнају где су њихови ближњи и где је правда за њих.

"Син ми је погинуо 1998. године, напад први када је био на Ораховац, бранећи свој народ, своју породицу", каже Веска Мајимаревић. 

"Ми смо на гробљу Орловача сахранили 2006. године, јер нам није било омогућено у нашим селима, 11 Костића и два Николића из села Ретимље и из Оптеруше свих осморо – четири Божанића, Банзића и Бурзића два брата", наводи Олгица Божанић.

Посмртни остаци убијених Срба са подручја Ораховца пронађени су у масовним гробницама Малишево и Волујак у пролеће 2005. године.

Венце на споменик страдалим и несталим Србима положиле су делегације Канцеларије за Косово и Метохију, Удружења породица киднапованих и несталих лица на Косову и Метохији и Привременог органа општине Ораховац.

Годишњица страдања обележена је и у Спомен соби Удружења породица киднапованих и убијених на Косову и Метохији.

"Није праведно да наши генерали војске и полиције буду у тамницама, а да команданти терористичке злочиначке ОВК-а буду у Бриселу", истиче Симо Спасић из Удружења породица киднапованих и убијених на Косову и Метохији.

Срби из Ретимље, Оптеруше, Зочишта, градског језгра Ораховца, уздају се у Специјални суд за злочине Ослободилачке војске Косова, који, међутим, још није подигао ни прве оптужнице.

"Желимо да верујемо да ће Специјални суд за злочине на КиМ донети макар некоме правду, ми то желимо, колико је то реално да буде то је друго питање. Што више време буде пролазило то не да ће сећања на ове мрачне догађаје бледети, бледеће докази, бледеће воља неких других људи који би за то били надлежни да се тиме баве", поручио је Никола Селаковић, генерални секретар у Председништву Србије.

На Косову и Метохији српске породице трагају за 1.544 особе. И Срби и Албанци траже да питање несталих буде уврштено у приоритете дијалога Београда и Приштине.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње