уторак, 08.05.2018, 09:46 -> 12:39
Извор: РТС, Танјуг
"Србија на транзитном путу криминалаца и миграната"
Републички јавни тужилац Загорка Доловац отворила је са министарком правде Нелом Кубуровић и директорком СЕЛЕК центра Снежаном Малевом 29. Конференцију СЕПАГ мреже – Саветодавне групе тужилаца Југоисточне Европе. Овогодишња регионална конференција одржана је на тему "Нови механизми истраге и процесуирања кријумчарења људи" и на њој је Републичко јавно тужилаштво представило рад Ударне групе за сузбијање кријумчарења људи.
Републички јавни тужилац Загорка Доловац указала је да земље Југоисточне Европе имају посебан интерес за блиском сарадњом у сузбијању прекограничног криминала, с обзиром на регионални промет људи и робе, али и сарадњу криминалаца, која је, како је навела, "све боља и боља".
"Сви ови изазови управо захтевају интезивирање међународне правосудне сарадње како на глобалном тако и на регионалном нивоу", навела је Доловац, отварајући Конференцију СЕПАГ мреже – Саветодавне групе тужилаца Југоисточне Европе у Палати Србија.
Изразила је посебно задовољство што се овогодишњи састанак СЕПАГ-а одржава баш у Србији која се, како је указала, због свог географског положаја налази на транзитном путу криминалаца у региону и суочена је са изазовима мигрантске кризе и транзита миграната.
Загорка Доловац је тим поводом истакла да је Србија у току 2016. године прва у региону основала сталну ударну групу за сузбијање кријумчарења људи састављену од представника тужилаштва и полиције.
"То се показало као ефикасно оруђе у сузбијању кривичног дела кријумчарења људи и са њим повезаних кривичних дела", навела је Доловац.
Указујући на неопходност блиске прекограничне правосудне сарадње, Загорка Доловац је истакла да на значај постојања СЕПАГ-а – као мреже тужилаца за брзо успостављање контаката и директну комуникацију, као и за омогућавање размене информација о правним системима, искуствима о најбољим праксама.
Кубуровић: Потребна размена података
Министарка правде Нела Кубуровић указала је да је кријумчарење људи кривично дело које услед немилих светских догађања поново постаје актуелно на нашим просторима, и региону.
Због свих изазова које носи кријумчарење људи, Кубуровићева је нагласила да службе безбедности, како домаће тако и у суседству, морају да размењују податке, као и да сарађују и саслужбама широм света које поседују информације неопходне за такве истраге.
"Полиција мора бити добро организована и опремљена да изврши хапшења, док је тужилаштво ту ради квалитетне оптужнице", наглаисла је Кубуровићева подсећајући да је на предлог Министарства правде Скупштина Србије крајем 2016. године усвојила измене Кривичног закона којима се гарантује да ће сви најтежи облици кријумчарења бити кажњени затвором.
"Ипак, и поред овако тешког кривичног дела где је наша пажња пре свега усмерена на кажњавање учиниоца никако не треба заборавити и на лице које се кријумчари. Прво постоји опасност да је кријумчарено лице можда терориста који покушава да уђе у Европу или чак наоружана група терориста. Идентификовање оваквих лица представља и укључивање у светску борбу против тероризма", напоменула је министарка правде.
Са друге стране, како је додала, не треба никако заборавити ни да су кријумчарена лица могуће жртве трговине људима.
У тим ситуацијама, како је указала, заправо долази до унапређене улоге јавног тужиоца који је дужан да у сарадњи са другим државним органима препозна овакве случајеве и да поред оптужнице за кријумчарење истражује и евентуални тероризам и трговину људима, али и да жаштити жртве трговине људима.
"Србија неће затворити границе"
Кубуровићева је, међутим, истакла да Република Србија и поред свих изазова са којима се суочава у вези са мигрантском кризом и повећаним бројем случајева кријумчарења људи није и неће затворити своје границе.
"Из тога произлази да посебну пажњу и ресурсе управо мора усмеравати ка овој појави и наставити добру сарадњу са другим државама. Овакав став Србије представља њену веру у европске вредности, Европу слободних граница, слободе кретања људи и поштовања људских права", закључила је министарка правде.
Овогодишња регионална конференција СЕПАГ-а одржана је на тему "Нови механизми истраге и процесуирања кријумчарења људи" и на њој је Републичко јавно тужилаштво представило рад Ударне групе за сузбијање кријумчарења људи, која је основана као прва у региону и која је постала модел за успешно сузбијање кријумчарења људи и са њима повезаних кривичних дела.
СЕПАГ је основан управо у Београду 2005. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар