Бахатост на Кошутњаку
Агенција "Танјуг" забележила је бахатост и недолично понашање према природи. Један младић сече секиром стабло на Кошутњаку. Инспекција и полиција упозоравају да је за сечу дрвета могућ је и затвор. Ресорни министар најављује подношење кривичне пријаве против одговорних.
Министар заштите животне средине Горан Триван изјавио је да ће то министарство предложити да се подигну кривичне пријаве против младића који су у понедељак секли стабло у шуми на Кошутњаку.
Триван је рекао Танјугу да су надлежне инспекцијске службе ЈП "Србијашуме", након објављивања снимка о инциденту, изашле на лице места и утврдиле да је посечено једно стабло.
Извештај инспекције биће прослеђен надлежним органима, а Министарство ће у четвртак иницирати да се против неодговорних лица подигну крвичне пријаве, рекао је Триван.
"Запрепашћен сам чињеницом да је неко посекао дрво у парк-шуми која је заштићена и у којој Београђани воле да проведу данашњи празник", рекао је министар. Он је нагласио да је крајње време да променимо однос према природи и да шуме не смеју да буду "жртва" бахатих понашања појединаца.
Триван је изразио забринутост што су излетници широм Србије палили ватру у шумама, иако је то, како наглашава, законом забрањено, као и да су аутомобилима улазили на зелене површине.
"То је, такође, забрињавајуће. Недостаје нам реда и ова ситуација ће послужити да схватимо да ствари морају да се мењају из корена", закључио је Триван.
Сеча шумских стабала забрањена је Законом, а предвиђене су новчане казне за то дело.
"Казне морају бити веће, не само новчане да схвате је то нарушавање екосистема у шуми", каже Дејан Трипковић из Секретаријата за заштиту животне средине.
Инспекција на Кошутњаку, за сечу дрвета могућ и затвор
Чуварска служба ЈП "Србијашуме" и инспекцијске службе Министарства пољопривреде извршиле су увиђај на Кошутњаку и заједно са полицијом се ради на утврђивању идентитета починиоца и процесуирању особа које су учествовале у томе.
Директор Управе за шуме Министарства пољопривреде Саша Стаматовић каже да је утврђено да је посечено једно стабло и да се наставља интензивна контрола свих излетишта која су под надлежношћу "Србијашума".
Уколико се утврди да је посечено више од једног кубика дрвета, каже Стаматовић, у питању је кривично дело за које је предвиђена и затворска казна.
"Инспекција ће одлучити о томе да ли је реч о прекршају или кривичном делу, а могуће је по више основа писати пријаву јер се ради о заштићеном природном добру. Уколико је кривично дело, запрећене су затворске казне с обзиром на то да се ради о заштићеном природном добру", каже Стаматовић за Танјуг.
Да је у питању прекршај, писала би се пријава и казна би била 100.000 динара, а како појашњава, с обзиром на то да је највероватније посечено више од једног кубика дрвета, што ће утврдити надлежне службе, постоје индиције да се ради о кривичном делу.
"Захваљујући пријави грађана и медијима, спречено је даље уништавање важних шумских подручја", наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде.
Министарство је позвало грађане да све сличне случајеве пријаве надлежним службама како би спречили такве и сличне примере понашања неодговорних појединаца.
Заштићеним подручјем сматра се око два и по одсто површине Београда. Највећи степен заштите имају Авала и Космај. Сеча је строго забрањена, и не само ту, већ и у власничким шумама у којима се без одобрења шумарског инжењера, не сме оборити ниједно стабло.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 34
Пошаљи коментар