среда, 18.11.2009, 14:16 -> 17:36
Животиње под окриљем Закона
После деценијске кампање организације за бригу о животињама "Орка" и Управе за ветерину у Министарству пољопривреде, Србија је добила први Закон о добробити животиња. Током 2010. године едукација становништва.
Србија је добила први Закон о добробити животиња након деценијске кампање организације за бригу о животињама "Орка" и Управе за ветерину у Министарству пољопривреде. Маја Андријашевић из Управе за ветерину је рекла да је Закон само оквир а сви подзаконски акти требало би да буду донети до краја године, како би се током 2010. године водила интензивна кампања едукације становништва на свим нивоима.
Циљ је да се власници кућних љубимаца понашају одговорније према њима а да се свест људи подигне на виши ниво како би живот поред животиња био што квалитетнији.
Доктор ветеринарске медицине Александар Рађеновић каже да је у Европској унији пас већ постао као човек и има сва права, да са својим власницима улази у кафиће, у библиотеку, што у Србији још увек није тако.
Према његовим речима Влада има неко старо размишљање да је животиња животиња а човек човек па се не опходе према њима на адекватан начин, онако како би требало.
Наташа Бијорац из „Орке" каже да је управо Законом о добробити животиња дефинисано да су институције дужне да промовишу развој свести о значају добробити животиња, јер поред њихове правне заштите, односно санкција, развој свести је један од начина како да уопште променимо однос према животињама.
Према њеним речима то је преко потребно јер Закон не забрањује превоз кућних љубимаца јавним превозом, не забрањује улазак у јавне објекте, продавнице, ресторане, хотеле, биоскопе.
Ипак, права је реткост да видимо пса у неком од јавних објеката или превозу јер то зависи од добре или лоше воље власника објекта, управе ГСП-а или било ког другог предузећа.
Другу страну медаље у овој причи чине они несавесни власници који имају кућне љубимце у чије здравствено стање не можемо да будемо сигурни па их, из тог разлога, не желимо у непосредној близини, што је сасвим разумљиво и оправдано.
У Управи за ветерину кажу да локалне самоуправе прописују начин извођења кућних љубимаца, места на којима они могу да се шетају, начин држања тих паса. Представници локалних самоуправа већ долазе у Министарство пољопривреде да се консултују како то да ураде у складу са законом.
"Посао контроле понашања кућних љубимаца на јавним површинама требало би да обавља комунална полиције", истакли су у Управи за ветерину.
Пас јесте човеков најбољи пријатељ, али има свакаквих пријатеља па је боље да се неки односи уреде Законом. Не због паса или мачака, они се својих договора држе, већ због нас људи.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар