Електронски надзор затвореника

Затвори у Србији биће растерећени увођењем електронског система надзора затвореника што је практичније од изградње нових објеката, рекао државни секретар Слободан Хомен. Капацитети затвора у Србији су 6.000 особа а у њима је тренутно 10.900 осуђеника и притвореника.

Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен оценио је да ће се увођењем алтернативног електронског система надзора затвореника у Србији, који ће највероватније бити успостављен до краја 2010. године, растеретити затвори у земљи.

Хомен је новинарима пре почетка округлог стола "Представљање система и облика електронског мониторинга у кривично правним системима Шведске и Холандије", рекао да се у затворима у Србији тренутно налази 10.900 осуђеника и притвореника.

"Капацитети затвора у Србији су реално негде око шест хиљада затвореника и појавила се реална потреба да се изврши озбиљна реформа и увођење нових начина санкција", рекао је Хомен.

Према његовим речима, само у последња три месеца, од кад је, како је рекао, кренула озбиљна борба против криминала, забележено је повећање од 500 нових затвореника, због чега је неопходно увести нове, алтернативне методе које постоје у великом броју европских земаља.

"У овом тренутку у Србији се налази три хиљаде затвореника који су осуђени на казну до годину дана, а који на основу новог закона могу бити упућени на алтернативно издржавање казне, односно на контролу путем електронског надзора", истакао је Хомен.

"Европска комисија нам помаже са ИПА пројектом од два милиона евра којима ћемо изградити тај систем. Верујем да је то бољи и практичнији начин од грађења нових затвора у којима се не може извршити право преваспитавање затвореника", изјавио је Хомен.

Хомен је најавио и да ће следеће године бити изграђена два нова затвора у Медвеђи и Крагујевцу и да ће им капацитет бити 900 места.

Законски оквир

Начелник Одељења за третман и алтернативне санкције у Управи за извршење кривичних санкција Министарства правде Дамир Јока рекао да је у Србији успостављен законски оквир за извршење те врсте алтернативних мера и санкција, односно електронског надзора.

"Наш задатак је да се на бази доброг искуства европских земаља које имају развијен систем електронског надзора, определимо за ону врсту која ће бити најадекватнија за наше услове", рекао је Јока нагласивши да једна јединица за електронско праћење кошта око пет хиљада евра.

"Ако то упоредите са ценом боравка у затвору где један осуђеник годишње државу кошта око пет хиљада евра, опрема односно једна јединица за електронско праћење се исплати после годину дана, јер се користи више пута и за више осуђеника, што је јефтинији начин извршења казне од класичног затвора", нагласио је Дамир Јока.

Шеф Одељења за владавину права и људских права Мисије ОЕБС у Србији Рут ван Рајн је истакла да је напредак у овој области у Србији евидентан посебно у законодавном делу, али да има још много тога да се уради јер је увођење таквог концепта алтернативних санкција у пракси сложен посао.

Према њеним речима, примена електронског надзора мора бити пажљиво испланирана јер без тога, како је оценила, "многе ствари могу поћи по злу".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње