Како живе стари на југу Србије

Више од 22 одсто становника Лесковца старије је од 65 година. Већина има редовна примања, али често недовољна за нормалан живот. Најнижа породична пољопривредна пензија је испод 8.000 динара, просечна у Лесковцу је 22.344 динара.

"Много се тешко живи", каже Десанка Ђокић, пензионерка из Лесковца.

У неколико речи стаје сва мука, сналажење, борба да се преживи, прехрани, лечи, купи огрев. Са две пензије и некако, каже седамдесетогодишња Десанка Ђокић, пензионерка из Лесковца. Губитком супруга све се променило.

"Ја имам 21.000, али имам кредит, платим дажбине, шта ми остаје, још је и син са мном, нема посао", истиче Десанка Ђокић.

На питање да ли може уопште да размишља да купи нове ципеле или нову јакну, Десанка Ђокић каже: "Не, не".

Деведесет једна му је. Живојин Крстић живи сам у својој кући у Предејану. Пензија 20.000 динара. На питање како живи, одговор, тридесет километара од Лесковца, исти.

"За лекове дајем пет до шест хиљада месечно, нема да остане, платим струју, платим ово, платим оно, нема од куда да остане", наводи Живојин Крстић.

Каже добро је опет док има ко да му отвори врата, да поприча, добије помоћ. Скоро деценију уз њега је геронтодомаћица Снежана Миленковић. Помоћ у кући на селу, без пута, превоза, лекара потребнија је него у граду, а само шест старих је имају ван Лесковца.

"Амбуланта би требало да ради поподне и апотека, зато што због недостатка лекова смо у мало већој кризи па морамо да идемо до Грделице, до Лесковца", објашњава Снежана Миленковић.

Психолошкиња Геронтолошког центра у Лесковацу Милена Митровић сматра да је пензионерима у граду лакше него онима на селу.

"Пензионерима у граду свакако је много лакше, много лакше проводе те пензионерске дане да тако кажем. Доступнији су им сви ресурси заједнице, доступнија им је здравствена заштита, социјална заштита", наглашава Митровићева.

Потврда ових речи је Клуб за стара лица. За дружења,едукативне садржаје, рекреативне активности, музичке вечери потребна је само добра воља.

"Путовања су зацртана, да се у току месеца макар направи једно путовање", указао је Предраг Наумовић из Савета Клуба за старе.

Од готово 32.000 пензионера у Лесковцу половина има пензију нижу од 25.000 динара. Кажу, само да је здравља и довољно посла за младе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 26. јануар 2025.
11° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове