недеља, 15.11.2009, 01:44 -> 01:50
štampajПреглед штампе (15. 11. 2009.)
Политика: Неодговорни лекари сумњом у вакцину збуњују народ, Новости: Србија се опоравља, Press: Ексклузивно: Тадић понудио "Коридор 11"!, Блиц: Многи принуђени да раде прековремено без накнаде, пише дневна штампа
Неодговорни лекари сумњом у вакцину збуњују народ
Министар здравља Томица Милосављевић изјавио је да неодговорни лекари сумњом у вакцину против новог грипа "збуњују народ".
Истичући да су "све вакцине које су прошле европску контролу добре", Милосављевић је у интервјуу за "Политику" навео да је "свака вакцина против грипа направљена технологијом која је строго контролисана, очишчена и максимално прилагођена стандардима који су увек у фармацеутској индустрији високи".
"А томе су 'кумовали' и неки лекари неодговорним изјавама које само збуњују народ. Не може свако да направи вакцину. Спомиње се да у вакцини има живе. Има је у оноликој количини колико у конзерви туњевине коју купујете да једете", казао је министар здравља.
Он је рекао да би предстојећа вакцинација требало да буде најмасовнија вакцинација која је икад спроведена, изузев у случају вариоле вере 1972. године.
"Али, овде је реч о другачијој причи и проблему. Вакцинација против новог грипа спровешче се тако да велики број грађана буде вакцинисан у кратком року и без непотребних гужви. Када вакцине стигну у Институт 'Торлак" биће дистрибуисане на 23 места у Србији, у институте и заводе за јавно здравље, на територији 25 округа. Од тренутка када се допреме следећег дана почиње имунизација", кзао је Милосављевић.
Министар је саветовао грађане да морају добро да воде рачуна и да се не купује вакцина која је другачије дошла у земљу јер постоји велика опасност од фалсификата.
"Могу тиме само да направе већу штету него корист. Вакцина коју ћемо добити је прошла контролу Европске агенције за лекове, испитана је на најбоље могуће начине", истакао је Милосављевић.
Он је навео да ће у првом тренутку почети вакцинација возача градског превоза и посланика, зато што су и једни и други припадници јавних служби без којих друштво не може да функционише.
"Нити је приоритет на страни посланика, нити је на страни возача, пилота, ђубретара, новинара или полицајца. У првом реду је битно да буду вакцинисани здравствени радници, а због тога је маскама место у болници и да их носе они који лече најтеже болеснике. Ако се вакцинишу, нема потребе за маскама", рекао је Милосављевић.
Србија се опоравља
Потпредседник Владе и министар економије Млађан Динкић изјавио је "сви подаци указују да се Србија на економском плану полако враћа у нормалу" и да је "велики оптимиста" да ће 2011. година бити много боља од претходне две.
"Планирамо да у наредној години подстакнемо банке, које су данас више него ликвидне, да свој новац пласирају привреди по нижим каматама, тако што ће се Народна банка полако повлачити из репо операција. Циљ је да у 2011. уђемо без субвенционисаних кредита јер ћемо имати, верујем, нормалну економску ситуацију", рекао је Динкић у интервјуу за "Новости".
Наводећи да је привреда, кроз разне програме Владе, у овој години добила око две милијарде евра и да је у претходних девет месеци, кроз субвенционисане кредите у реалан сектор "упумпано" око 970 милиона евра, Динкић је казао да се и за следећу годину планира сличан обим средстава.
"С друге стране, преко Фонда за развој, у привреду је ушло још око милијарду евра", додао је Динкић.
Он је казао да је основни услов за повлачење субвенционисаних кредита био да фирма не смањује број запослених, наводећи да је у мају на списку Националне службе запошљавања био максималан број незапослених а да је од тада број незапослених умањен за око 40.000. Динкић је рекао да се у последњих неколико месеци повећало интересовање потенцијалних инвеститора за Србију и да они указују да је сада највећи проблем спора и компликована процедура за издавање грађевинских дозвола.
"То морамо променити уколико желимо да повећамо прилив инвестиција. Министарство просторног планирања би требало хитно да предложи решење тог проблема. Једно од могућих решења је да се уведе ново правило и пракса да Република издаје дозволе за инвеститора уколико локална самоуправа не одреагује на време", истакао је Динкић.
Он је навео да се мора смањити бирократиј, али и повећати њен ефикасност.
"Јединица за 'гиљотину прописа', чији рад координирам, завршила је прикупљање препорука од привреде и грађана. Укидањем непотребне папирологије и разних компликованих процедура обезбедићемо уштеду за привреду од око 200 милиона евра на годишњем нивоу", казао је Динкић.
Ексклузивно: Тадић понудио "Коридор 11"!
Пројектом названим „Коридор 11" Италија би се од Барија, преко Луке Бар и даље преко Црне Горе и Србије, саобраћајно повезала са Румунијом, где се налазе огромне италијанске инвестиције. Председник Србије Борис Тадић понудио је италијанском премијеру Силвију Берлусконију да заједничким снагама изградимо Коридор 11, којим би се Италија, преко Србије, повезала са Румунијом и средњом Европом, сазнаје Пресс из поузданих извора из врха српске делегације, која је протеклих дана учествовала на самиту у Риму.
Многи принуђени да раде прековремено без накнаде
Поједини послодавци подешавају електронске картице тако да се, и кад с посла изађете у осам навече, региструје да сте изашли у 16 или 17 часова. А пуно је и оних који воде двоструку евиденцију - једну за своје књиговодство, а другу за инспекцију, каже за "Блиц недеље" Радован Ристановић, директор Инспектората за рад Србије.
„Прековремени рад може да постоји, то није спорно, али он мора бити плаћен и мора да се одвија у оквиру законских норми и највише четири сата дневно, осам сати недељно. У банкарству и осигурању има пуно злоупотреба прековременог рада, али тога у овим областима има и у другим земљама. Ми смо против неких банака подносили прекршајне пријаве, а убудуће ћемо додатно појачати надзор", каже Ристановић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар