Преглед штампе (12. 11. 2009.)

Press: Добијамо ССП на пролеће 2010., Политика: Нико не зна колико се нуди радних места, Новости: Муштерији више права, Блиц: Сукоб ДС и СПС око заслуга, пишу београдске дневне новине

Добијамо ССП на пролеће 2010.

Европска унија ће најкасније на пролеће 2010. године одмрзнути Споразум о стабилизацији и придруживању са Србијом, тврде одлично обавештени извори Преса! ССП ће, кажу наши високо позиционирани саговорници, бити одмрзнут и у случају да до тада Ратко Младић не буде ухапшен!

Наиме, како сазнајемо, председник Борис Тадић, његови најближи сарадници и надлежни министри успели су да, уз помоћ САД, од ЕУ добију чврсто обећање да ће „ССП бити условно одмрзнут"!

Саговорник Преса из врха српске власти открива да је на иницијативу САД договорено да Брисел за Србију направи „посебан модел наставка европских интеграција", чиме би се решио проблем Холандије, која кочи одмрзавање ССП-а.

- Пошто се Холандија тврдоглаво противи одмрзавању ССП-а све док главни хашки тужилац не саопшти да Србија „у потпуности сарађује" са Хагом, што тужилац опет неће навести све док Младић не буде ухапшен, морали смо да пронађемо неко компромисно решење. Пошто САД и све земље ЕУ, сем Холандије, сматрају да Србија чини све што може да оконча сарадњу са Хагом, договорено је да се почетком следеће године направи посебна комисија од представника земаља чланица ЕУ, која би у Србији извршила инспекцију и утврдила да ли Србија у потпуности сарађује са Трибуналом. Позитивна оцена ове комисије била би услов за условно одмрзавање ССП-а - открива саговорник Преса.

Он додаје да би и ово одмрзавање ССП-а и Трговинског споразума без хапшења Ратка Младића било „привремено", односно постојао би рок када би се поново проверавало да ли Србија чини све што је у њеној моћи да ухапси и Хагу изручи бившег команданта ВРС.

Нико не зна колико се нуди радних места

У евиденцији Националне службе за запошљавање (НСЗ) уписана су имена 737.000 незапослених, што је 30.000 мање него у мају прошле године. Али, у поређењу са септембром 2008, списак незапослених је дужи за 10.000 људи. Од почетка транзиције, упркос расту бруто домаћег производа, број запослених у Србији је по правилу опадао. Тај тренд се поновио и прошле године. Економска криза је наметнула и смањивање броја запослених у државној управи, јавним и општинским службама, где је протеклих година број запослених једино растао.

Ако закони о смањењу администрације буду усвојени у парламенту, догодине ће без посла остати 2.224 државна службеника и још 5.648 оних који раде у локалној самоуправи. Судећи по садашњем односу понуде и тражње на тржишту рада, ако буду тражили ново запослење, најпре ће га наћи управо тамо где им је и уручен отказ, у - државним службама. Али, и на још неким другим местима. Где тачно, то не зна ни Национална служба за запошљавање.
НЗС наиме нема податке колико се послова тренутно нуди у Србији, јер послодавци више немају обавезу да пријављују потребу за радном снагом.

- Послодавац који жели да запосли новог радника, подноси Националној служби за запошљавање пријаву само уколико жели да посредујемо при одабиру лица. Уколико послодавац унапред зна кога ће запослити или не жели да му Национална служба посредује у запошљавању, није у обавези да нам пријави слободно радно место - наводе у НСЗ.

По резултатима студије Светске банке, вишак запослених појавиће се и у друштвеним делатностима - здравству и школству. Али, према подацима Националне службе за запошљавање, у тим јавним службама нарочито у мањим местима управо има посла за лекаре и медицинске сестре. Тамо недостају гинеколози, педијатри, специјалисти опште хирургије и интерне медицине. Али Национална служба за запошљавање поново није у могућности да утврди у ком региону и у којем граду недостају, на пример, здравствени радници.

Отпуштени државни и општински службеници са средњом стручном спремом могли би да се запосле као агенти у осигуравајућим кућама, али и као секретари и секретарице у предузећима. Онима који су остали без посла а имају економски факултет „биро рада" нуди ухлебље у просвети или у унутрашњости. Школе вапе за професорима математике, физике, немачког, енглеског и латинског језика и економске групе предмета. На 14 српских универзитета посла има за професоре историје, филологије и дефектологије.

Муштерији више права

Нови нацрт закона о заштити потрошача, који би требало да буде усвојен до краја године, осетно би поправио положај купаца у Србији и изједначио их са правима европског потрошача.

Трговац ће, према новим прописима, на неки начин бити филтер према произвођачима и одговоран је за све што пласира на тражиште. Реч је о потпуној одговорности за све што продају, од хране, гардеробе па до кућних апарата, и на крају услуга. То значи да ће морати да отвори „четворе очи" када буде преузимао робу и услуге за даљи пласман.

- Формира се однос трговац-купац, где овај други добија огромна права, а овај први то мора да поштује - истичу у Министарству трговине и услуга. - Продавци ће морати, пре куповине, да обавесте купца о квалитету робе коју нуде, са јасно истакнутом ценом производа, укључујући ПДВ, али и другим подацима, па и порезима.

И то, како кажу, на један разумљив, читљив и лако уочљив начин о цени робе или услуга, али и о праву на једнострани раскид уговора. Исти принцип важиће и за продавце струје, гаса, централног грејања или воде, а ту обавезу имаће и власници паркинга, бензинских пумпи, угоститељских објеката...

По новим прописима купац ће добити много више могућности да рекламира купљену робу. Гарантни рок робе је продужен, а можда најзначајнији је пропис који дозвољава да се купљени производ може вратити у року од шест месеци.

- Новина је да се уводи законска гаранција од две године на сву робу широке потрошње - указују у министарству. - То конкретно значи да је трговац одговоран за недостатке у том периоду.

Пример, уколико купите неки кућни апарат, ДВД, рецимо, и после неколико дана коришћења он не функционише, не избацује диск и слично, то се онда сматра да та роба не одговара уговору. Или, како закон каже „сматра се несаобразношћу робе по уговору". Уколико се то појави у првих шест месеци од куповине, сматра се да је постојала од почетка та мана. И тада купац има право да му се роба замени или оправи. То се односи на сву робу широке потрошње.

И после шест месеци, па до две године, потрошач има иста права, али ће морати да докаже да је овај недостатак заиста постојао и у моменту куповине.

Иначе, мимо законског оквира од две године, гарантни рок за неке робе може бити и дужи, зависно од произвођача. Поједини произвођачи беле технике, рецимо, гарантују за квалитет и до пет година. Иако буде усвојен до краја године, нови закон ће заживети тек за годину-две, када буду донети сви неопходни подзаконски акти за његово функционисање.

Сукоб ДС и СПС око заслуга

Од маргиналне странке са жигом кривца за све лоше што нам се догодило деведесетих, социјалисти су дошли у позицију да се боре за место треће странке у Србији, кажу последња истраживања ЦеСИД-а. Успехе су почели да бележе склапајући савез са демократама и медијским наступом лидера Ивице Дачића, који успешне државне послове везује за себе и бележи страначке поене. Аналитичари кажу да се лидер СПС понекад „преигра", а међу демократама расту тензије јер им отима поене.

Постаје већ готово комичан и забаван модел догађања: изађе министар полиције пред новинаре и каже да је заслужан за неки државни посао, а онда лидер ДС и председник Србије или неки други високи функционер те странке „исправља" коалиционог партнера и каже „није он, него ми". Тако је било у случају хапшења 500 дилера дроге, тако и у вези мењања војвођанског Статута, траје битка ко ће „покупити кајмак" за укидање виза за ЕУ, а туча је и ко ће бити поистовећен са завршетком коридора 10.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 18. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње