Епидемија малих богиња на Косову, појачан надзор у целој Србији

У Приштини мале богиње има око 100 грађана, а морбиле су однеле и један дечји живот. Епидемија је забележена после 16 година. Богиње су се појавиле и у српским енклавама на Косову. Завод за јавно здравље Косовка Митровица пријавио је Батуту четворо оболелих, док је осморо лица било у додиру са оболелима. Због тога је почела примена мера појачаног надзора на теритрији целе земље, и ванредна вакцинација невакцинисаних, за почетак у Грачаници и околини.

Када се пријави епидемија заразне болести, појачан надзор подразумева хитну пријаву сумње на оболевање, лабораторијско испитивање и анализу случајева, одговарајуће болничко лечење, а пре свега хитну вакцинацију, пре свега деце у другој и седмој години живота. Такве мере сада примењује и Дом здравља у Грачаници.

"Направили смо ревизију централне картотетеке у Грачаници и у локалним амбулантама, у Лапљем Селу, Чаглавици, у тријажи су обухваћена деца 0-18 година", указује педијатар Соња Ракочевић.

Четворо оболелих које је пријавио Завод за јавно здравље у Косовској Митровици, налази се на болничком лечењу.

Према речима епидемиолога Горанке Лончаревић са Института "Батут", реч је о особама које су невакцинисане или непотпуно вакцинисане, које су хопситализоване али у добром општем стању.

"Тринаестог октобра пријављен је случај у Врању, са територије Општине Бујановац, анализе су у току, и пошто је особа била у контакту са оболелима у Приштини, за очекивати је да то буде случај морбила", додаје Лончаревићева.

Тај студент смештен је на Инфективној клиници у Врању, где верују да ће после летње паузе и годишњих одмора родитељи поново почети да доводе децу да приме вакцине, пре свих ММР, која штити и од малих богиња.

"Оно што је битно је да је проценат вакцинисане деце солидан", наводи Јадранка Ајановић, директорка ДЗ у Врању.

"Мало је оних који неће уопште, они потпишу изјаву, и прихватају тиме одговорност", указује Невена Сабљић, начелница Дечјег диспанзера ДЗ Јагодина.

Већина нема дилему да је вакцинација неопходна. Ипак епидемиолози упозоравју да нисмо колективно заштићени јер је укупни проценат вакцинисаног становништва, далеко од задовољавајућег. Најмање вакцинисаних је у Нишу, Београду, Новом Саду и Крагујевцу.

"Од 2016. има 9.000 оболелих. У Руминији 43 смртна исхода, епидемиија је у Македонији, Аустрији и ризик од трансмисије постоји, посебно у овом јесењем периоду", упозорава Горанка Лончаревић.

Од почетка године, Инспекција Министарства здравља поднела је 305 прекршајних пријава против родитеља који нису вакцинисали дете.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње