среда, 11.11.2009, 07:00 -> 08:09
štampajПротив епилепсије новом методом
Троје пацијената са епилепсијом оперисано захваљујући новој хируршкој методи на Институту за неурохирургију Клиничког центра Србије. Иако се метода у свету примењује више од 10 година, у уторак је први пут примењена у Србији.
Захваљујући новој хируршкој методи, која је први пут у уторак примењена у Србији, троје пацијената са епилепсијом добило је шансу за бољи и квалитетнији живот.
На Институту за неурохирургију Клиничког центра Србије њима су уграђени вагусни стимулатори.
Интервенција, која се у свету примењује више од десет година и због које су грађани Србије раније упућивани у иностранство, у овом тренутку неопходна је за још најмање десетак пацијената, а радиће се о трошку Републичког завода за здравствено осигурање.
Први пацијент оперисан је јуче ујутру. Други око пола 12, а после краће паузе, и трећи. Хируршка техника уградње уређаја за стимулацију нервуса вагуса траје мање од сат времена.
Млади људи којима је урађена интервенција, изабрани су после вишемесечних испитивања и припрема.
Директор Института за неурохирургију Клиничког центра Србије проф. др Миодраг Ракић је рекао да су пажљивом селекцијом, дошли до тога да је једини начин да им се помогне реално, и да се унапреди њихов квалитет живота управо овом интервенција.
Ракић је нагласио да се ради о пацијентима код којих су сви медикаменти у разним варијантама испробани, али нису давали одговарајуће резултате.
Циљ методе нестанак епилептичних напада
Према његовим речима операција подразумева уградњу вагусног нервног симулатора у циљу да се прореде, смање и по могућству нестану епилептични напади код пацијента.
Примена те методе резултат је дугогодишњег истраживања у области неуростимулација.
У свету је у употреби од 1997. године. Најбољи резултати постижу се код младих људи, и деце старије од две године. Хируршку технику уградње уређаја пред српским стручњацима, демонстрирао је шеф неурохирургије Универзитетске клинике у Торину Александро Дукати.
Дукати је истакао да је техника веома једноставна и да се у леви део грудног коша, поткожно, уграђује уређај, који шаље благе електричне импулсе до мозга.
Како је рекао, стимулише се нерв који мења активности мозга, после операције пацијенти више не реагују на надражаје који изазивају нападе.
Дукати је рекао да је, иако је потребно одређено време да профункционише, та метода веома ефикасна.
Епилепсија је поремећај функције мозга. Јавља се код људи у читавом свету, и један је од најстаријих поремећаја познатих човечанству. Карактеришу је понављани напади који могу довести до губитка будности или свести, поремећаја кретања, чула, аутономних функција, расположења и менталних функција.
У Европи од епилепсије болује око шест милиона људи, а у свету око 50 милиона.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар