среда, 11.11.2009, 08:00 -> 08:01
štampajСтратегија за каријеру
Представљен Предлог стратегије каријерног вођења у Србији са Акционим планом. Основни циљеви су усклађивање понуде и тражње на тржишту рада и подршка појединцу у управљању каријером.
Каријерно вођење и саветовање је услуга којом сваки појединац може да процени своја знања и способности и добије све податке о могућностима додатног образовања и запослења.
Министарства спорта, просвете и економије заједно са Националном службом запошљавања и мисијом УСАИД- а представили су Предлог стратегије каријерног вођења у Србији са Акционим планом.
Пројекат управљања каријером је обавеза наше земље, прихваћена међународним споразумима чији смо потписници, али и велика помоћ у решавању проблема незапослености, посебно у земаљама у транзицији.
Снежана Самарџић Марковић, министарка спорта каже да се Стратегијом за каријерно вођење и саветовање охрабрује појединац.
"Појединцу се тако даје простор да ствари узме у своје руке, да руководи својим животом, јер тиме држава не руководи, ми само стварамо системске услове", каже Самарџић Марковић.
Образовни систем уредићемо тако да сваком омогући да научи оно што може да употреби на послу и да стално може да се усавршава, кажу у Министарству просвете.
Јачом компетенцијом до веће продуктивности
У том случају, образовање на најдиректнији начин доприноси економском развоју.
"Кроз повећање компетенције радно способног становништва у смислу да повећа продуктивност запослених и смањује се могућност дуже и трајне незапослености", каже Жарко Обрадовић, министар просвете.
У Националној служби запошљавања сматрају да подршка за управљање каријером треба да почне у школама.
Тврде, да не треба дозволити ђацима, нити родитељима да према својим жељама бирају будуће занимање.
"То је неопходно урадити на организован начин, на једној стручној основи како би се погодио циљ, а то је да се усклади понуда и тражња на тржишту рада. Чини ми се да је један одговор на то израда стратегије", каже Владимир Илић, директор Националне службе запошљавања.
Пројекат помаже и приватном сектору јер се кроз образовање и радно искуство добија база добро припремљених радника.
Мерилин Шмит из УСАИД-а, сматра да је важно премостити јаз између вештина потребних на тржишту рада и вештина које имају када се заврши школа.
Колико ће трајати процес успостављања система управљања каријером у Србији није познато.
Битно је да смо почели реформу образовног система и организовали бројне обуке и усавршавања у складу са потребама тржишта рада, закључено је на округлом столу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар