"Торлаку" се враћа стара слава, стиже инвеститор

Институт за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" некада је производе извозио у 150 земаља, а због квалитета произведених вакцина био међу пет главних снабдевача Светске здравствене организације. Нажалост, то више није тако. Период санкција и други проблеми оставили су последице. Држава никада није довољно уложила у увођење нових технологија и поштовање светских стандарда о простору и опреми. Многи су страховали да би "Торлак" могао бити и продат. У Министарству здравља тврде да ће та институција, која има и национални и стратешки значај, ускоро поново чврсто стајати на ногама.

У току су последње припреме пред испоруку још једне количине тетануса, јер, захваљујући "Торлаку", има га у довољним количинама у свим домовима здравља.

У другој згради праве вакцину против грипа, јер је трећа, завршна, фаза клиничког испитивања у току. Али бележимо и ову слику – машине стоје, а запослених нема, јер иако је у многе погоне тог института улагано много, то ипак није било довољно да се они и користе.

"И ја као и моја деца, као и ви, заштићена сам много давно када сам била мала вакцинама Института 'Торлак'. Не тако давно запослени су радили 365 дана у години, заиста сваког дана 24 сата, да би обезбедили ефикасну и безбедну вакцину прво за себе, за своју децу, за ову државу, наравно за Институт 'Торлак', али и за децу 83 земље широм света. Као човеку који је у овој кући провео цео радни век, врло тешко, емотивно доживљавам ову ситуацију", наводи Светлана Филиповић Вигњевић, помоћница директорке за дијагностику и научни развој.

Производе вакцине против дифтерије, тетануса, против пертусиса, БСЖ вакцину и тако даље. У "Торлаку" раде анализе на разноразне вирусе, антиалергијске тестове и праве серум против змијског отрова. Једина вакцина коју не производе од 2007. године је она против дечје парализе.

"Поседујемо знање, технологију и квалитет, али немамо довољно новца да бисмо се усагласили са смерницама добре произвођачке праксе која би нам омогућила да надаље наступимо на светском тржишту", истиче Вера Стоиљковић, директорка Института "Торлак".

А новац стиже, кажу ексклузивно за РТС у Министарству здравља.

"Нешто мање од годину дана смо радили да нађемо некога ко ће уложити тих 40 милиона евра, а да 'Торлак' остане српски, да остане овде и да производи наше, домаће, вакцине. Нашли смо инвеститора који би уложио 40 милиона евра у то, који је сагласан са свим оним што је наша визија 'Торлака' и још једна добра ствар је што они који улажу у то, они имају своје тржиште", објашњава министар здравља Златобор Лончар.

На питање ко ће бити партнер у "Торлаку", Лончар одговара "онај ко жели да уложи, а он за сада не жели да се помиње". 

У пројекту са Светском здравственом организацијом у "Торлаку" праве вакцину против грипа. Србија је једна од три земље које су успеле да произведу нову вакцину, иако је у том покушају учествовало њих 14.

На правом путу су и да је региструју, а ако се оствари оно што је најављено из Министарства здравља и "Торлак" до краја године добије стратешког партнера, извесно је да бисмо већ у наредној сезони против грипа могли да се боримо нашом, а не увозном вакцином.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње