Информацијом против дигиталног насиља

Државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић најавила је да ће Национални контакт центар за безбедност деце на интернету почети са радом крајем фебруара.

Путем контакт центра сви грађани моћи ће да се информишу и едукују на тему безбедности на интернету, али и да пријаве непримерене, узнемирујуће и опасне садржаје и ситуације на интернету, рекла је Матићева, саопштило је Министарство трговине. 

На конференцији за новинаре Центра за унапређење културе живота и рада - ЖИР, поводом представљања пројекта "Информацијом против дигиталног насиља", Матићева је истакла да је поред институционалног реаговања у овој области од великог значаја и подршка грађанским иницијативама за повећање дигиталне безбедности и дигиталне писмености најмлађих.

"Министарство трговине, туризма и телекомуникација подржало је пројекат 'Информацијом против дигиталног насиља', препознавши у овом предлогу метод који у данашњој 'екранској култури' има најпродорнији утицај. Дигитално насиље је све присутније у животима свих нас, не само деце, али је обавеза државе и друштва да на институционалном нивоу учини све како би се то насиље смањило", истакла је Матићева.

Навела је да према УНИЦЕФ-овом истраживању, спроведеном међу родитељима деце узраста 8 до 17 година током 2016, 93,2 одсто испитаних родитеља разговара о искуствима везаним за интернет са својом децом, 70,9 одсто подстиче дете да само истражује и учи ствари на интернету, док 52,6 одсто има заједничке активности са дететом на интернету.

"Обраћање грађанима, а нарочито деци, има најјачи ефекат управо путем видео формата. Овакве иницијативе и програми значајно доприносе непосредном, брзом допирању до свести деце о безбедносним ризицима са којима могу да се суоче у онлајн окружењу", навела је Матићева.

Матићева је подсетила да је ресорно министарство у оквиру програма подршке програмима невладиним организацијама, за ову годину подржало и друге програме из области безбедности деце на интернету, за укупно 20 невладиних организација.

"Кроз ову кампању желимо да се родитељи, старатељи и школа, али и деца, млади...сви заинтересовани активно укључе у превенцију дигиталног насиља, да паралелно искористе вредности интернета и минимизирају све ризике и потенцијалне штете", рекла је, представница Центра за унапређење живота и рада (ЖИР) Фарида Башони Стаменић.

Сарадници пројекта су и представници Одељења за високотехнолошки криминал Министарства унутрашњих послова Републике Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. децембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње