Узнемиравање на интернету не би пријавило 50 одсто деце
Невладина организација "Save the children", поводом Дана безбедног интернета који се обележава сутра, објавила је да готово 90 одсто деце узраста од 10 до 15 година поседује мобилни телефон, а већина њих је спремна да остави своје личне податке на интернету, укључујући адресу становања.
Резултати истраживања које је "Save the children" спровео током прошле године о понашању и навикама деце на интернету показали су да већина деце свакодневно користи информационо-комуникационе технологије и приступа интернету већ од своје девете године живота.
Готово сва деца поседују уређај преко којег приступају интернету, а најчешће је то мобилни телефон.
Организација жели да скрене пажњу на безбедносне изазове које представља масовно коришћење информационо-комуникационих технологија, а посебно у контексту безбедности деце као најрањивије категорије.
Информационо-комуникационе технологије рапидно се развијају. Нове генерације деце одрастају користећи најновије производе из ове области, док знање и искуство родитеља најчешће заостаје, констатује се у истраживању, преноси Фена.
Према резултатима истраживања, 90,5 одсто деце узраста од девет до 17 година има профил на једној или више друштвених мрежа – Твитеру, Фејсбуку, Јутјубу или Инстаграму.
Свако четврто дете нашло се у ситуацији да му је објављена слика без дозволе, а 28 посто деце обухваћене истраживањем доживело је претње на интернету три или више пута.
У случају проблема, 50 одсто деце не би пријавило случај узнемиравања на интернету, а мање од трећине испитане деце би се обратило школском особљу.
"Евидентна је потреба за образовањем и деце и њихових родитеља о опасностима које вребају на интернету и начинима на које се дете од њих може заштитити", рекла је директорка те организације за северозападни Балкан Андреа Жеравчић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар