Више од 700 деце-миграната у Србији је без родитеља

Рат је многе избеглице оставио без дома. Није мали број оних који су остали без родитеља, али дешава се и да су их управо они послали пут западне Европе. Кроз Србију је током прошле године прошло 5.400 деце-миграната, од чега је 177 било без пратње. Сада је у Србији око 750 њих без родитеља. Међутим, то су само званични подаци.

Надлежне више брину она деца која су невидљива, то јест чији боравак у нашој земљи није евидентиран. За њима свакодневно трагају на терену.

Добро није натерало децу да се из Авганистана и Пакистана упуте ка западној Европи. На пут су кренули сами или их је избегличка рута раздвојила од родитеља.

У београдском Дому "Васа Стајић" тренутно је осморо такве деце: ту су неколико дана чак и месеци. Држава им је доделила старатеља.

"Старатељ је тај који доноси значајне одлуке за његово даље збрињавање, да ли ће се спајати са родитељима, сродницима, или учествује у поступку смештаја у хранитељску породицу. Морате да му кажете где је дошао, да ово није затвор, да је ово једна институција где ће покушати да му помогну да не заврши у рукама кријумчара", каже директор Завода за васпитање деце и омладине Драган Роловић.

Смештај за млађе од 18 година који су без пратње родитеља, осим у Београду, постоји у Суботици и Нишу. Брига о малолетнима, чак и уколико су странци, обавеза је Србије прописана законом.

"Ми смо једина земља од Сирије до Немачке која је издала обавезујућа упутства свим центрима за социјални рад где год се налазе мигранти да за свако малолетно дете мора бити одређен старатељ. Обезбеђена је апсолутно здравствена заштита, а са Министарством просвете разговарамо о модалитетима где бисмо на најбољи начин могли да укључимо ту децу", истиче Ненад Иванишевић из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

У Србији је око 750 деце без родитељске пратње, тачније толико их је регистровано. Поједине организације тврде да их је много више. Упозоравају и да су они који нису регистровани у много већој опасности.

"Смањене бројке нису резултат успеха борбе против кријумчарења деце, већ резултат тога да не можемо да испратимо све процесе. Често се деца шаљу у радну експлоатацију из земаља порекла кријумчара, каналима да иду да раде. С друге стране, деца која су раздвојена од родитеља западну у руке неког ко жели да се искористи", рекао је Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила.

У јеку избегличе кризе, 2015. године, кроз Србију је прошло више од 170.000 малолетника. Од тога, без пратње родитеља било их је готово 11.000.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње