Не куповати храну на сваком месту, проверавајте декларације
Од 1. јануара 2016. инспекција је са тржишта повукла скоро 1.000 тона хране и пића. Од тога је 86,7 тона прехрамбених производа биљног порекла и 54 тоне пића. Ненад Вујовић из Министарства пољопривреде за РТС каже да су то резултати рада инспектора претходних годину дана и да је више од 50 одсто намирница забрањено.
Гостујући у Дневнику РТС-а, Ненад Вујовић је рекао да потрошачи треба да препознају своју улогу у ланцу безбедности када се говори о куповини хране, да не купују храну на сваком месту и да воде рачуна о декларацији.
"Пољопривредна инспекција има седам инспектора, сви инспектори имају одређени посао. Имамо нови приступ, рационално користимо ресурсе и процењујемо ризике", каже Вујовић.
Истиче да пољопривредна инспекција ради годину дана на основу планова анализа и да може да се говори о добрим резултатима. Додаје да постоје произвођачи који добро раде, који воде рачуна и који не треба да се контролишу.
"Углавном је потврђено да смо били у праву. Прошле године смо пронашли неправилности током сваке четврте контроле. Имамо планове и радимо циљано", објашњава Вујовић.
Говорећи о квалитету хлеба, Вујовић је рекао да је ових дана покренута широка акција и да се проверава како се хлеб производи. Наводи да се контролишу производи и у такозваним продавницама здраве хране.
"Нова храна је појам свих нових намирница које се појаве на тржишту. Постоји посебна група производа где потрошачи у социјализованим продавницама траже оно што им треба, а као и свака друга храна, и она је под контролом", рекао је Вујовић.
Каже да је велики проценат неправилности на декларацијама производа.
"То је једним делом проблем и са новим прописима, потребно је да се усагласе произвођачи", истакао је Вујовић.
У Србији постоји око 200 различитих брендова кафе. Истраживање које је радио Центар потрошача Србије показало је да су у чак 65 одсто од 40 узетих узорака кафе пронађени сурогати. Вујовић каже да у кафи има сурогата, али мање него што се наводи у истраживању.
"Пијемо добру кафу. Сваке године је предмет контроле кафа. Преко 85 одсто кафе долази из великих погона који су под контролом. Имамо проблема код малих продавница на пијацама, али то решавамо. Не кажњавамо ми директно, судови одређују казне. Казне су од 300.000 до три милиона за привредни преступ", објаснио је Вујовић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар