Најмодернији скенер за српско здравство
Здравствени систем Србије од данас је богатији за најсавременији скенер, који ће допринети да се смањи број интервентних кардиолошких захвата и коронарографија, као и листе чекања.
Реч је о мултислајсном скенеру, чија снимања трају веома кратко, а доза зрачења је изузетно мала, уз одличан квалитет слике, који ће, иако смештен на Другој хируршкој клиници КЦС-а, бити доступан пацијентима из целе Србије.
"Грађани су добили нови квалитет у дијагностици скенера. Ради се о једном апарату који ће бити једна могућност, не само побољшања дијагностике и терапије за срчане болеснике, јер нема ограничења у снимању срца, нити пулсом нити аритмијом, нити тежином болесника, али ће моћи да се ради дијагностика и на плућима, мозгу, чак и зглоб у покрету", рекао је директор Клиничког центра Србије др Милика Ашанин.
Према речима државног секретара у Министарству здравља Берислава Векића, апарат ће доминантно служити за кардиолошка обољења, али ће њиме моћи да се дијагностификује и сваки други орган који има индикацију за дијагностичку процедуру.
"Управо захваљујући овом апарату смањићемо број интервентних кардиолошких процедура и коронарографија и да, након оперативног захвата, јасно утврдимо постоперативни проток крвног суда, односно уграђеног стента", објаснио је Векић.
Истакао је да је апарат важан због листи чекања.
"Куповином неколико сличних апарата смањили смо листе чекања за дијагностичке процедуре на скенеру и немамо више листе чекања што се тиче скенер дијагностике, већ листе заказивања, тако да можемо да завршимо све у року од 30 дана", навео је Векић.
Додао је да ће апарат бити на располагању 24 сата свим пацијентима који буду имали индикацију за ову дијагностичку процедуру, из целе Србије.
"Прихватљива метода за пацијенте, 5-10 минута траје, а сликање срца мање од једне секунде", рекао је проф. Миљко Ристић са Клинике за кардиохирургију КЦС.
Апарат кошта нешто више од милион евра, а средства за његову набавку донирала је Контрола летења Србије и Црне Горе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар