Мушкарци највише умиру од рака плућа, жене од рака дојке

Светски дан борбе против рака обележава се сутра, а према подацима Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" у Србији се годишње у просеку дијагностикује око 36.000 нових случајева малигних болести, док од рака умре више од 20.000 људи.

Водећи узроци оболевања и умирања од рака у Србији идентични су водећим узроцима оболевања и смртности од малигних тумора у већини земаља у развоју.

Мушкарци у Србији највише оболевају и умиру од рака плућа, дебелог црева и простате, док жене најчешће оболевају и умиру од карцинома дојке, дебелог црева, рака плућа и грлића материце, наведено је на сајту Института Батут.

Председник Српског лекарског друштва академик Радоје Чоловић је на промоцији резултата пројекта "Онкологија у Србији - знањем против малигних болести"указао је да Срби не оболевају много чешће од малигних болести од других, али да је наша земља по смртности врло високо позиционирана- на другом месту у Европи.

Пројекат је, како каже Чоловић, фокусиран на пет најчешћих карцинома од којих се оболева - карцином плућа, карцинома дојке, колоректалног карцинома, грлића материце и карцинома јајника.

Од карцинома плућа у Србији годишње оболи 5.000 пацијената, карцинома дојке - 4.500 пацијената, колоректалног карцинома- 4.500 пацијената, грлића материце око 4.000 жена.

Директор Клинике за онкологију и радиологију проф. Радан Џодић каже да је у последњих неколико година направљен огроман помак у онкологији, што се тиче апарата за зрачење и лекова за оболеле од рака.

Превенција малигних болести има огроман јавноздравствени потенцијал и представља најефикаснији приступ контроли малигних болести. На више од 80 одсто свих малигних болести могуће је утицати модификовањем фактора ризика који су одговорни за појаву болести.

Уколико до болести ипак дође, њен је исход могуће побољшати раним откривањем, терапијом и рехабилитацијом.

Светска здравствена организација сваког 4. фебруара обележава Светски дан борбе против рака, а прошле године започета је трогодишња кампања под слоганом "Ми можемо, ја могу" којом се подсећа да појединац и заједница могу да допринесу смањењу глобалног терета раком.

Према проценама СЗО оболевање од малигних болести у свету је порасло са 12,7 милиона у 2008. години на 14,1 милиона људи у 2012. години, а очекује се да ће до 2032. године оболети 25 милиона људи широм света, односно, оболевање од рака ће порасти за 70 одсто.

Подаци СЗО кажу да је у 2012. години од свих локализација малигних тумора умрло 8,2 милиона људи широм света.

Наредних двадесет година највећи пораст и у оболевању и у умирању од рака ће бити у неразвијеним и у средње развијеним земљама где је животни век становништва све дужи и у којима су присутне највеће разлике у социоекономском статусу.

У неразвијеним земљама и даље ће доминирати оболевање и умирање од карцинома грлића материце, док ће у средње развијеним земљама и даље водећи карциноми бити они који се доводе у везу са начином живота (пушење, алкохол, физичка неактивност и неправилна исхрана) као што су карцином плућа, дојке и дебелог црева.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње