Напредак Србије на европској здравственој лествици
Према најновијем извештају Европског здравственог потрошачког индекса, Србија је значајно напредовала на ранг-листи здравствених система. У рангирању за прошлу годину је заузела 24. место од оцењиваних 35 земаља.
У извештају који је данас објављен у Бриселу између осталог стоји да због напретка од 116 бодова, Србија добија "титулу државе са највећим напретком".
Србија је у најновијем оцењивању добила 670 бодова и претекла чак осам земаља Европске уније, међу којима су Пољска, Мађарска, Грчка, Румунија...
Подсетимо, после два последња места, па онда 33. места и 30. места, наш здравствени систем је за прошлу годину добио око 200 бодова више него 2015. године, па је пласман Србије на европској здравственој лествици значајно бољи.
"То су најбоље вести не само за Министарство здравља, оне који се баве здравством, већ и за државу, народ. Оно што је требало да се уради пре 20 година, сад се ради, набавка машина, и гама нож", напомиње проф. др Радан Џодић, директор Института за онкологију и радиологију Србије.
Мали број бодова Србија је добила за превенцију и због велике смртности беба, али смо напредовали у већини других области које се проверавају.
"Помак је остварен на више различитих места у више параметара који су компарирани, оцењивани првенствено због увођења електронског здравственог ситема ИЗИС-а о коме се данас доста интентзивно и са доста жучи дискутује. Доступност здравствених услуга је једноставнија, стиже се до лекара специјалисте једноставније, и листе чекања се смањују", истиче проф. др Драган Мицић, председник Здравственог савета Србије.
Проф. др Даница Грујичић, начелница Неуроонколошког одељења Клинике за неурохирургију КЦС, сматра да треба наставити са унапређивањем здравства.
"Можда набавити неке нове апарате, али и не само апарате. Враћам се стално на породичну медицину, мислим да је то суштинска ствар, али то захтева и Медицинску факултет, одређене промене у едукацији...", указује Грујичићева.
У претходном периоду Србија је највише урадила за онколошке болесника. Добра вест на крају јесте и да ће сутра бити објављен јавни позив за набавку апарата за зрачење из кредита Светске банке. После тога, Србија више неће имати листе чекања на зрачење.
И даље најбоље здравство имају Холанђани и Швајцарци, са 927 односно 904 бодова од максималних 1000 поена.
Здравствени системи се проверавају у неколико области, међу којима су поштовање права пацијената и информисаност, време чекања на поједине операције и прегледе, исход лечења, превенција, доступност услуга и лекова...
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар