Набавка "мигова" и система "бук" – корак напред за Војску Србије
Српска војска добија ново техничко-техолошко појачање. Из Белорусије ће наредне године стићи осам ловаца "миг 29" и два ракетна система "бук". Авиони и противваздухопловни системи су поклон, а Србија ће платити њихов ремонт и модернизацију. То је резултат разговора председника Владе и белоруског председника, током борвака српске делеагције у Минску. Сви детаљи договора Вучића и Лукашенка биће познати почетком априла.
После шест авиона из Русије, додатних осам "мигова 29" стиже из Белорусије. Уз њих и два ракетна система "бук". Српска противваздушна одбрана том набавком биће модернија и битно унапређена, поручује министар одбране приликом обиласка прве бригаде копнене војске у Новом Саду.
"Ради се о опреми која је у употреби у белоруској војсци, то они желе нама да дају, генерално оно што су они у могућности нама да дају. Мислим да смо ми буквално направили тај један корак напред", рекао је министар Зоран Ђорђевић и истакао да је Војска Србије направила искорак и да може да изврши оно за шта се обучава.
Два система "бук" чини шест лансера који носе по четири ракете, што је укупно 48 ракета, и има могућност да дејствује по више циљева истовремено. Србија ће бити једина земља у овом делу Европе која има такве системе, а у свету ће се наћи у друштву још 15 држава које га користе.
"Његова погодност је што он може да се користи и као трупна ПВО, да штити јединице на маршу, али може да штити и велике регионе, велике градове, индустријске центре итд, покрива у даљину 28 километара, 20 километара висисне, прецизност је скоро један према један, систем навођења му је потпуно нов, врло жилав и отпоран на ометање", каже војнополитички коментатор листа "Политика" Мирослав Лазански.
Постојећи систем "куб", који поред система "нева" чини нашу противваздухопловну одбрану, уз модернизацију биће повезан са системом "бук". Тај систем намењен је уништавању авиона и хеликоптера на малим и средњим висинама, а има могућност и успешног дејства по крстарећим ракетама, вођеним бомбама и беспилотним летелицама.
"Када су у питању мигови они су новије генерације од ових наших, када је у питању бук, он ради али је систем М1, ми би волели да буде систем МБ из разлога што би тада био комаптибилан са нашим кубовима и могли би да их увежемо све у један систем", каже Зоран Ђорђевић.
Са ових осам "мигова 29" српска војска имаће их 18, што је више од једне пуне ескадриле. Након модернизације сви они ће бити четврте категорије што обезбеђује успешно покривање ваздушног простора наредних 25 година, објашњава Лазански.
"Од 1981. године ово је прва велика набавка нових модерних противавионских ракетних средстава, тим већи успех делегације Србије и српског премијера да су успели то од Белорусије да добију с обзиром на то да Белорусија тренутно има само 24 "мига 29", а нама дају осам. Уз успехе домаће војне индустрије и ово што смо добили, могу да кажем да постајемо у војном смислу сила у региону, не за нападе него чисто да Србија има јаку војску као превентивни фактор", каже Мирослав Лазански.
Тема разговора у Минску била је и набавка система С-300. Да ли ће и тај систем постати део одбрамбеног система Србије знаће се после додатних анализа и договора.
Део Белоруске војске могли би постати неки производи српске војне индустрије, за шта постоји интересовање званичног Минска, као и за ракетна горива и оснивање заједничких српско-белоруских фирми у области одбрамбене индустрије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 21
Пошаљи коментар