субота, 28.01.2017, 19:30 -> 19:49
Извор: РТС
Саветовалиште помаже оболелима од карцинома
Сазнање да има рак један је од најтежих момемата у животу човека, сматрају стручњаци. Зато је обелелима од карцинома и њиховим породицама осим медицинске, потребна психолошка помоћ. Саветовалиште Института за онкологију и радиологију Србије, више од 18 година помаже особама са малигним обољењем.
Сваке године од рака дојке у Србији оболи око 4.000 жена, а премине око хиљаду и по. Када се прерачуна, у Србији, свака дванаеста жена има рак дојке. Пре више од 10 година у овој статистици, била је и Домина. На путу од дијагнозе до оздрављења помагало јој је саветовалиште.
"Све што ме интересовало добијала сам овде, и много ми је значило, много ми је смањило страхове, последице самог лечења", каже Домина Спасић и додаје да је уз помоћ саветовалишта психолошки ојачала.
Неки у саветовалиште дођу само једном, а неки попут Домине долазе годинама.
"Сваки пацијент добија упут за разговор од конзилијума и након тога се јавља и након тога га учимо да емционално прихвати болест, да добије праве информације о понашању током онколошког лечења, како да очува имунитет, како да спречи неке потенцијлане компликације", каже др Светлана Берет, дефектолог у Саветовалишту Института за онкологију и радиологију Србије.
Тим овог саветовалишта чини десетак стручњака.
"Код мене разговарају о обичним ставрима, породичним односима, како да саопште деци вести", каже психолог Марија Андријић.
"Код пацијената који су прошли саветовалиште мањи број депресије,анксиозности, да су пацијенти више мотивисани за лечење и да имају много бољи квалитет живота", каже Светлана Берет.
Сваке године у Србији од рака оболи око 33.000 људи, а многи се лече на Институту за онкологију и радиологију Србије.
"Има више од седам хиљада новооперисаних прошле године. Четрдесет одсто пацијената који имау радио терапију у Србији, обаве је код нас. Четрдесет одсто који приме хемиотераоију, приме је код нас.Наш проблем је простор, простор за дневну хирургију, хемиотерапију. Треба нам проширење", каже директор Института за онкологију и радиологију Србије проф. др Радан Џодић.
Разговор са стручњацима саветовалишта може се заказати: лично, мејлом или телефоном на број 011/20 67 158.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар