Систем "бук" – најбољи за заштиту на малим и средњим висинама

Ракетни систем противваздухопловне одбране типа "бук", чију је набавку из Белорусије најавио министар одбране Зоран Ђорђевић, представља један од најмодернијих ракетних система средњег домета и налази се у наоружању готово 15 земаља широм света.

Намењен је уништавању авиона и хеликоптера на малим и средњим висинама, али има могућност успешног дејства и по крстарећим ракетама, вођеним бомбама и беспилотним летелицама.

Концепцијски је настао средином 70-их година прошлог века, као радикална модернизација ракетног система "куб", који се и даље налази у наоружању Војске Србије, да би прве верзије "бука" у наоружање Својетског Савеза почеле да улазе почетком 80-их година.

Првобитно је замишљен да буде коришћен за заштиту механизованих јединица копнене војске СССР-а, али је својим добрим карактеристикама превазишао тактичко-техничке захтеве, па је коришћен и за заштиту територије.

Предност "бука" у односу на раније системе за ПВО територије је што је веома мобилан, односно што су и осматрачки и нишански радар, лансирно оруђе, станица за вођење и остали уређаји постављени на гусенична возила, што знатно олакшава маневар у борби и тако отежава дејство противника по распореду батерије.

Осим тога, сензори су знатно отпорнији на електронско ометање у односу на системе "куб" или "нева", који су у наоружању ВС, а "бук" има и већи домет (косу даљину до циља) и може да дејствује по више циљева истовремено.

Министар одбране Зоран Ђорђевић је јуче, по повратку из Белорусије, најавио да ће ВС набавити два дивизиона (батаљона) ракетног система "бук м1", уз могућност да се онда тај систем модернизује на модел БМ.

Модел "бук м1", чију је набавку најавио Ђорђевић, представља најчешћи модел у наоружању широм света.

После њега развијен је и модел "бук м2", али је он још у ограниченој употреби у Русији, док је Белорусија развила свој систем модернизације БМ, који знатно унапређује могућности основног модела.

Према доступним подацима, ракетни систем "бук м1" има домет од 35 километара по (косој) даљини и 22 километра по висини.

На сваком самоходном лансирном оруђу има по четири ракете које лете брзином три пута већом од звука, а батерија "бука" може да дејствује по шест циљева истовремено са 12 ракета.

Вероватноћа поготка са две ракете на циљ који манверише је процењена на више од 90 одсто.

Ракетни систем "бук" коришћен је у неколико сукоба у последњој деценији, а највећу пажњу привукао је у сукобима у Грузији и у Украјини.

Према претпоставкама аналитичара, грузијски "бук", како се верује, са украјинском посадом, одговоран је за обарање три руска јуришника "сухој 25" и једног тактичког бомбардера "тупољев 22М" у краткотрајном рату 2008. године.

Највећу пажњу привукле су тврдње да је "бук", за који још није дефинитивно утврђено да ли је припадао Украјини, проруским побуњеницима у Доњецку или чак и самој Русији, оборио путнички авион "боинг 777" из Малезије у којем је изнад источне Украјине погинуло готово 300 људи.

Тај систем тренутно се користи у 13 земаља. Осим у Русији и Белорусији, у активној је употреби у Украјини, Алжиру, Азербејџану, Египту, Грузији, Индији, Ирану, Северној Кореји, Кини, Сирији и Венецуели, док је Финска своје "букове" ставила у резерву.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње