Кад настане штета, полиса више не делује скупо

Санте, леденице, клизавица, замрзнути водоводи и електрожице, са тим се сусрећемо готово сваке зиме, а ове посебно. Штета се још процењује. Шта покрива нека од полиса имовинског или животног осигурања и у којим случајевима на накнаду можемо да рачунамо и када нисмо осигурани?

Без тешке механизације, о трошку власника, није могућа санација сплава који је под налетом леда и околних необезбеђених бродова на Дунаву претрпео штету мерену десетинама хиљада евра. Пошто осигурања за последице такозваног ледохода нема, власник је сплав осигурао каско, само за случај тоталне штете.

"Осигуравајућа кућа је дошла, погледала је све о чему се ради, видела је колико машина, дизалица, булдожера довлачимо како би смо заштитили имовину и добили смо наговештај да ће нам делимично део тога надокнадити", каже Горан Васић, власник "Јахтинг клуба" у Земуну.

"Наша пракса је да осигураницима који су нам верни у дужем временском периоду и доста улажу у превентиву настанка штете, изађемо у сусрет и када одређени ризици нису покривени осигурањем", каже Милош Милановић из Дирекције за накнаду штете "Дунав осигурања".

Полисе нема за ледоход, понајвише због тога што нема интересовања, кажу осигуравачи. Али, ослушкујући тржиште, однедавно су рецимо пласирали полису за осигурање стана, са пакетом у који улазе до сада нетипични ризици.

Уз месечну уплату 556 динара, покриће за стан од 50 квадрата је до три милиона динара. Осим надокнаде за ствари или урушавања крова од прекомерног снега, три члана породице у случају незгоде са последицом инвалидитета имају одштету до 200.000 дин, а до 60.000 динара предвиђена је накнада за одговорност трећем лицу, например ономе коме са ваше куће падне леденица на главу.

"И у том случају није неопходно да постоји повреда која представља настанак трајног инвалидитета оштећеног лица, већ се у том случају плаћају накнаде штете за претрпљене физичке болове, претрпљен страх", каже Милош Милановић из Дирекције за накнаду штете "Дунав осигурања.

Ипак, најпотпунија заштита је полиса, животног, здравственог или имовинског осигурања, уз доплату посебних ризика.

"Стандард не би смео да буде ограничење за куповину полисе, ја морам да признам да ту постоји и доста кривице нас, удружења осигуравача и свих осигуравача, који се нисмо довољно трудили да едукујемо грађане, да им покажемо колико је јефтина полиса осигурања у неком периоду. Када се буде наша акција спроводила, то ће показати колико је она јефтинија од паклице цигарета, чаше пива", каже Душко Јовановић, председник Удружења осигуравача Србије.

Тек кад се штета догоди полиса не изгледа скупо, слаже се и власник пловила које није осигурао. Каже, тек сваки пети његов колега то чини.

"Да је то осигурање мало разумније и да је шири појам шта може да се наплати и шта може да се догоди, тада би сви осигуравали", каже Александар Смиљанић, власник пловила.

Мимо обавезног осигурања, какво је осигурање аутомобила, тек сваки десети грађанин код нас има неку од полиса имовинског или животног осигурања. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње