План за спречавање запошљавања преко везе
У последњем извештају Европске комисије о напретку Србије наводи се да политички утицај има кључну улогу у попуњавању виших руководећих места, а да више од 60 одсто високих државних службеника није именовано у складу са законом. У ресорном министарству, свесни проблема, најављују да ће ускоро усвојити документ у коме су механизми за спречавање злоупотреба и мањкавости приликом запошљавања или кретања у државној управи.
Ако политика, рођачке и друге везе умешају прсте у избор кандидата за посао у државном апарату или напредовање, дешава се и да се на његову недовољну стручност зажмури, кажу упућени.
"Апсолутно постоји простор за одређену политичку манипулацију у конкурсном поступку, пре свега кроз спровођење интервјуа који самим тим што није довољно квалитативно и методолошки одређен оставља ту могућност да они који учествују у конкурсној комисији могу да питају шта хоће. Постоји чак и могућност да некоме ко је њихов кандидат дају питања, да му помогну да се припреми. Друга могућност јесте наравно кроз ранг-листе, избор млађих саветника, рефераната и тако даље. То апсолутно не би требало да буде ствар избора једног министра и да он потписује та решења", каже Милена Лазаревић из Центра за европске политике.
Размере негативних појава надлежни ће покушати да смање новим мерама, на пример обуком конкурсних комисија.
"Да та комисија не буде као сада бирана по ад хок принципу, већ да имамо сталне чланове те комисије. Оно што је предвиђено документом који ускоро усвајамо и осталим подзаконским актима јесте да се кандидати до самог краја поступка, до тог финалног интервјуа, пошто има више кругова који се пролазе, неће појављивати именом и презименом у том процесу, него ће свако добити своју шифру и то ће омогућити већу објективност и смањење евентуалне пристрасности у том поступку", рекао је Милош Поповић, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе.
У фотељу у државној управи може да се седне и без конкурса. Додуше, у статусу вршиоца дужности. Проблем је, упозоравају стручњаци, што се у њој неретко задржава и мимо закона.
"Долазимо до тога да се привремено од стране Владе именују вршиоци дужности и то за прилично дуго раздобље. Закон сам каже за шест месеци највише, може се то продужити још за три месеца, али овде у Србији имамо људе који су више од годину дана на тим позицијама и ту држава не реагује и толерише таква именовања која нису транспарентна и нису темељена на заслугама", каже Примож Вехар из Организације за економску сарадњу и развој.
"Када се промени законски оквир о коме сада причамо, биће јасно дефинисан дисциплински поступак и сношење одговорности уколико се ови рокови буду кршили", тврди Поповић.
Да би државна управа била машинерија стручњака, и то ефикасних, није довољно само запослити најбоље. Треба их и задржати.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар