Транспаренси интернешнел: Најмање корумпирана Хрватска, највише Приштина

Према најновијем извештају Транспаренси интернешнела о перцепцији корупције у прошлој години, масовна корупција и социјална неједнакост главни су узроци јачања популистичких политичара и покрета широм света. Упозорава се да се тај злокобан круг пошасти мора прекинути што пре.

Истраживање Транспаренси итернешнела (ТИ) је показало да су прошлу годину широм света обележили системска корупција и социјална неједнакост које су, оснажујући једна другу, водиле до распрострањеног незадовољства грађана политичким естаблишментом и осигуравања плодног тла за раст популистичких политичара.

Према индексу корупције за 2016. годину, 69 одсто држава, од укупно 176 њих обухваћених истраживањем, налази се испод индекса 50, на лествици од 0 (високо корумпиране) до 100 (државе без корупције).

"На Западном Балкану најмање корумпирана је Хрватска, а највише Косово", пренела је Ал Џазира Балканс.

Хрватска је пласирана на 55. месту, потом је Црна Гора на 64., следе Србија на 72. месту, Босна и Херцеговина (83) Македонија (90), те Косово на 95. месту.

Већина је држава у односу на прошлу годину пала на лествици, јер је Хрватска била на 50. месту, Македонија на 66, Црна Гора на 61, Србија на 71, а Босна и Херцеговина на 76. месту.

У извештају ТИ се наводи да су тзв. Панамски документи показали да је "и даље врло лако богатима и моћнима да експлоатишу непрозирност глобалног финансијског система да би се још више обогатили на штету јавног добра".

Индекс корупције су значајно погоршани у Мађарској и Турској, државама у којим је забележен раст аутократских лидера, док се, с друге стране, у Аргентини у којој је свргнута популистичка влада, ситуација почела да се поправља, указује ТИ.

Најмање корупције има у Данској и на Новом Зеланду. Обе државе имају индекс корупције 90. Прате их Финска и Шведска, док је најгоре пласирана Сомалија на 176. месту са индексом 10.

Иако нема државе која је у потпуности лишена корупције, државе које су најчистије од корупције имају отворене владе, слободу медија, висок степен грађанских слобода и независне правосудне системе.

Десету годину узастопно Сомалија је најкорумпиранија држава на свету по индексу перцепције корупције, а следе је Јужни Судан, Северна Кореја и Сирија.

Према писању портала Индекс, перцепција корупције у Хрватској и Мађарској толико је висока да су обе земље пале по глобалном рејтингу у поређењу са претходном годином.

Карл Долан, први човек ТИ изјавио је да су тиме Хрватска и Мађарска постале “нова лица корупције у Европи”.

Доланови коментари објављени су на блогу ТИ након што је објављено годишње истраживање те организације, пренео је Еуобсервер.

Истраживање је показало, наводи Индекс да су се Хрватска и Мађарска придружиле најкорумпиранијим земљама Европе - Бугарској, Грчкој, Италији и Румунији.

Међу земљама Европске уније најгору оцену добила је Бугарска (41), а следе је Грчка (44), Италија (47), Румунија (48), Мађарска (48) и Хрватска (49).

За пораст перцепције корупције у Хрватској и Мађарској, Долан је окривио удар на цивилно друштво и остале независне институције у те две земље.

Долан је такође оптужио челнике Европске уније да занемарују проблем корупције због приоритетних проблема као што су тероризам и избегличка криза.

У односу на државе регије највише су напредовале Косово и Албанија за три бода, Србија за два, а Босна и Херцеговина, Црна Гора и Словенија за један бод.

Хрватска је пала за два бода, а Македонија за пет бодова. Словенија сада има 61 бод, Хрватска 49, Црна Гора 45, Србија 42, Босна и Херцеговина и Албанија 39, Македонија 37, а Косово 36 бодова.

Босна и Херцеговина се налази на 83. месту од 176 земаља у којима је истраживана перцепција корупције у прошлој години.

Босански медији су пренели да је основно жариште у БиХ политичка корупција те корупција у правосудним институцијама, с посебним нагласком на тужилаштва.

Корупција је, како се наводи, најизраженија кроз процес јавнх набавки и контролу над јавним предузећима, које одузму највише новца, а тај новац најчешће буде преусмерен за финансирање политичких странака.

Из ТИ истичу да не може бити напретка у реформским процесима, посебно у спровођењу реформске агенде, све док је индекс перцепције корупције овако висок. Јако је мало институција које нису захваћене корупцијом, истичу, и додају да се све мамје поштују и људска права.

Како каже Срђан Благовчанин, директор Транпаренсија за БиХ, у БиХ све више се има привид борбе против корупције него суштинска борба која би донела конкретне резултате.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 04. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње