среда, 25.01.2017, 12:29 -> 12:40
Извор: Танјуг
Пауновић: Унапређен положај и права деце у Србији
Србија је у претходном периоду посвећено радила на унапређењу положаја и права деце, поручила је директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић на представљању Другог и Трећег периодичног извештаја о примени Конвенције о правима детета на заседању Комитета за права детата УН у Женеви.
Сузана Пауновић је истакла да су права детета део закона из система образовања, здравства, социјалне заштите, унутрашњих послова, правосуђа и дечије заштите, а да Влада Србије посвећено ради на пуној њиховој примени, док су чланови Комитета поздравили активности Владе Србије на успостављању дечијег Омбудсмана изразивши очекивања да ово независно тело буде успостављено у што краћем року.
Наводећи да владин Савет за права детета координира активностима у тој области, Пауновић је истакла да је Савет покренуо иницијативу за доношење новог Националног плана акције за децу, којим ће се дефинисати дугорочна политика и утврдити основни задаци у заштити и унапређењу права деце у Србији у наредних 10 година.
Директорка Канцеларије је указала и да је просечна старост становништва у нашој земљи 42,2 године, што нашу земљу сврстава међу земље са доминантно старијим становништвом и због чега је Влада Србије успоставила Савет за популациону политику, на чијем челу је премијер Александар Вучић.
Како је наведено, активности Савета биће усмерене на решења која треба да допринесу поправљању демографске слике у Србији и подстицању наталитета.
Указујући на тежак положај деце, припадника српске и других и неалбанских заједница на територији АП Косово и Метохија, Пауновић је позвала Комитет за права детета да затражи од Унмика да достави информације о примени Конвенције о правима детета у АП Косово и Метохија.
Делегација Србије упознала је чланове Комитета да се Србија на одговоран начин суочила са проблемима мигрантско-избегличке кризе, показујући да поштује европске вредности и стандарде.
Посебно је истакнуто да је у прихватним центрима збринуто 6.976 деце узраста до 18 година, којима је пружена потребна помоћ и подршка.
Пауновић је истакла и да Србија има једну од најнижих стопа институционализације деце у Европи.
Према њеним речима, у односу на 2001. годину однос деце у хранитељским породицама и институцијама је промењен у корист хранитељства, тако да је данас у Србији 90 одсто деце без родитељског старања смештено у хранитељске породице, а 10 одсто у институције социјалне заштите.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар