Србија - нова суперзвезда образовања

Са светског економског форума из Давоса је стигла добра вест када је у питању образовање у Србији. Наиме, за Србију и још седам земаља, наводи се да, иако имају БДП мањи од 15 милиона долара, имају бар половину младог становништва које похађа високе школе. Колико Србија - нова суперзвезда образовања, може да побољша услове студирања, али и да оне који заврше студије овде остану и да раде.

Србија, раме уз раме са Аргентином, Тајландом, Чилеом, Турском, Ираном и Колумбијом. 

"Да употребим израз мегазвезда тако да то прија", каже  министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић.

Вест из Давоса не изненађује ни професоре. Ове године по квалитету високог образовања Србија је пласирана на 35. место у свету.

"Има 200 и нешто земаља што је добар резултат за једну малу земљу, с друге стране Универзитет у Београду је пласиран међу 200 и 300 места у свету, а има 22.000 који се такмиче. Кад узмете југоисточну и централу Европу, београдски је на првом месту, кад уземте целу Европу то је на неком 15. месту", каже Бранко Ковачевић, професор Електротехничког факултета.

У добро друштво Србију су послали и пораст универзитетске заједнице за пет одсто, као и повећање броја објављених научних истраживања за више од 3.000 годишње. Није довољно, сматра министар.

"Имамо јако велико шаренило почев од најнижих видова образовања које први пут постичемо као јако битан део почетка писмености а то је предшколско и дајемо му много већи значај него што је до сада икада било, реформишемо основну школу, реформишемо средњу школу", каже министар.

Како би систем и био ефикаснији, пре свега, саветују професори, вратити оне који су отишли за бољим условима рада. Оне који се на тај корак нису одлучили, задржати.

"Боља плата свакако би децу вратила или би их можда задржала, али поред боље плате они овде треба да имају услове за рад ако су научни радници онако како бар приближно имају у свету, затим здравствену заштиту бар приближно како имају у свету и могућност да сад њихова деца иду у што квалиттеније школе", каже Јасна Јанковић из Уније синдиката просветних радника Србије.

"Како нема тржиште рада, па нема зашто га нема зато што су они преучили, послова за њих у овој земљи нема, врло је низак ниво привреде али они могу да привуку привреду. Добро је што је школски систем бољи од друштва у којем се налазе, они треба да буду та моторна снага које ће да извуче цело друштво", каже Ковачевић.

Србија има 18 универзитета, 36 хиљада студента на милион становника. Квантитет, задовољава светске стандарде. На квалитету, међутим, каже струка, још треба да се ради.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње