петак, 20.01.2017, 11:40 -> 11:56
Извор: Бета
Хјуман рајтс воч: Хрватска враћа избеглице у Србију
Организација за заштиту људских права "Хјуман рајтс воч" саопштила је да хрватска полиција тера тражиоце азила назад у Србију, а у неким случајевима примењује и силу и не даје им прилику да затраже заштиту, и позвала Европску комисију да изврши притисак на власти у Загребу да извршавају своје обавезе у складу са законима ЕУ.
Организација "Хјуман рајтс воч" наводи да су разговарали с десет Авганистанаца, међу којима је било двоје деце без пратње, који су описали како су отерани назад у Србију након што су ухваћени на хрватској територији. Они су рекли да им је ускраћено право да затраже азил иако су то желели да учине.
Од њих 10, како наводи ХРВ, девет је рекло да су их полицајци и ударили, а сви су рекли да су им одузели личне ствари, укључујући новац или мобилне телефоне.
"Извештаји о шокантном и окрутном поступању Хрватске према тражиоцима азила на њеној граници нису достојни једне државе ЕУ", изјавила је истраживач ХРВ за Балкан и Источну Европу, Лидија Гал која је позвала власти у Загребу да обезбеде заштиту тражиоцима азила а не да их силом терају натраг у Србију.
У саопштењу се додаје да је извештаја о враћању избеглица из Хрватске у Србију било и раније и да је то у супротности са законом ЕУ о азилу, повељом о основним правима и међународном конвенцијом о избеглицама.
Подсећа се, такође, да се, према смерницама Високог комесаријата УН за избеглице, Србија не сматра сигурном трећом земљом за тражиоце азила што значи да земље чланице ЕУ, укључујући и Хрватску, не треба у Србију да враћају избеглице.
Уз оцену да враћањем избеглица Хрватска доводи мигранте и тражиоце азила у ризик и игнроише своје законске обавезе, Лидија Гал је додала која је позвала власти у Загребу да обезбеде заштиту тражиоцима азила а не да их силом терају назад у Србију.
Она је додала и да би "Европска комисија требало да извршити притисак на Загреб да испуњава своје обвезе у складу са законом ЕУ и законом о избеглицама, да истражи наводна злостављања и омогући тражење азила и правичне поступке за оне на њеној територији и њеним границама".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар