Први порођај све чешће после тридесете
Све више жена у Србији одлучује се за трудноћу тек у тридесетој години, што им, упозоравају лекари, смањује шансу да имају више од једног детета. То није тренд само у Србији, слично је и у развијенијим европским земљама. Како би се то променило, демографи саветују да се пре свега побољша економски статус жена, али и да им се омогући сигурност да ће се после породиљског одсуства вратити на посао.
Гледаоци "Слагалице" ће је, вероватно, испратити и на трећи порођај, будући да Марија опет ради у деветом месецу трудноће. Код куће је чекају петогодишњи син и четворогодишња ћерка.
"То је подршка породице подршка мужа пре свега, ја имам и помоћ баба и деда што ми много олакшава целу ситуацију, а са друге стране ја мислим да кад жена постане мама то јесте најбитнија улога у животу, али није једина, она је и даље и супруга и жена која ради и жена", рекал је Марија Вељковић Миловановић, глумица и водитељка на РТС-у.
У тридесет првој Марија је родила је прво дете, треће чека у тридесет шестој. Она је више изузетак него правило у Србији. То показују и најновија истраживања.
Свака трећа жена која је рођена осамдесетих година неме дете. Ту је само почетак бриге демографа. Упозоравају да је просечна старост прворотке у нашој земљи 29 година. Да постану родитељи пре 30. рођендана у Србији се одлучи тек девет одсто младих.
Демограф Владимир Никитоивић каже да ми спадамо у тај неки медитерански круг.
"Међутим, добар део заслуга томе је лоша економска ситуација, где су млади принуђени практично да остају што је могуће дуже у родитељском дому и скраћују тај период када могу да имају децу. Та нека незаштићеност жена на тржишту рада је посебно изражена у земљама попут Србије али и на југу Европе и то се уочава и у тим подацима када се долази до првог рођења", истиче Никитоивић.
Рађање првог детета у тридесетој години смањује шансу за поновни одлазак у породилиште. Ако жена донесе одлуку да роди друго, па и треће дете, на породиљском боловању може да буде до четири године. Послодавци, због тако дугог одсуства, често негодују јер од жене очекују да буде егал с колегама. С друге стране, она жели и петицу из материнства.
"Морамо да водим рачуна да је мало растеретимо да и други партнер учествује у одгоју и васпитању детета од пелена па надаље, да се у кући обавезе не деле на мушке и женке како је то традиционално код нас било, да се не негује тај стил заједништва и наравно морамо обавезати послодавца да се радује жени која је рађала а која се враћа на посао", рекла је Славица Ђукић Дејановић, министрака без портфеља.
Жене које желе да се професионално потврде, а истовремено планирају да имају више деце лекари упозоравају - свака трудноћа после тридесет пете сматра се ризичном.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар