Чекајући боље услове за проширење породице
Србија се већ годинама суочава с негативним природним прираштајем. Нестабилна економска ситуација највећа је препрека за проширење породице, кажу родитељи. Да би се више беба рађало, потребна је јасна политика за подстицање наталитета на коју се још чека.
У Црну Траву роде годинама не слећу. Али прошле године у родно место вратиле су се три породице. Најбројнији међу њима су Николићи који чекају шесто дете.
"Много нам је боље, без обзира што немамо неке услове, али нам је овде супер, деци је боље", каже мајка Сања Николић.
Традиционално, општине са највише рођених беба су Тутин, Нови Пазар, Савски венац.
"Ми породимо негде око 11 одсто укупне Србије, 11 посто нових живота угледа свет управо у овој установи", похвалио се Радомир Марковић, помоћник директора ГАК "Народни фронт".
Иако Панчево није у друштву општина са позитивном стопом природног прираштај, охрабрује то што је панчевачко породилиште у 2016. оборило сопствене рекорде.
"Септембар је месец у коме смо имали шест пари близанаца. У октобру смо за 48 сати имали 21 порођај, што је велики број, ако се узме у обзир да је просек три до четири порођаја", каже Наташа Влашки, главна сестра у панчевачком породилишту.
Да се више беба рађа, родитељима недостаје економска сигурност, кажу у Центру за маме. За почетак би одлуку о рађању могла да подстакне и боља примена већ постојећих закона.
"По закону је забрањена дискриминација при запошљавању, отпуштање трудница, враћање на мање позиције после порођаја, све оне ствари које утичу на нове мајке, потенцијалне мајке у одлучивању да ли ће родити друго дете. Али кад имате законе који се не примењују, џаба вам такви закони", рекла је Јована Ружичић из Центра за маме.
Од државе се очекује помоћ паровима да балансирају између традиционалне породице и неолибералне каријере, кажу стручњаци, али то има и своју цену.
"Кошта, јер се он труди да финансијски подржи мајку, али и фирму у којој мајка ради да би се на тај начин подстакло више рађања", истиче социолог Слободан Цвејић.
Милијарде су за подстицање наталитета издвојиле нпр. Француска и Русија. Али још важније је да мере које се донесу и опстану на дужи рок.
"Људи нису наивни, не можете ви да причате и пиште по новинама нешто, а да се види около да се ради другачије, да пропагирате тако, а кад треба нешто једноставније као што је приступ вртићима, неке мере подршке деци у школи или исплата надокнаде за породиље, да ту запне", додаје Цвејић.
Већ дуго породице без бака или дека сервиса апелују да им недостају различити сервиси, нарочито на локалном нивоу. А проблем родитељима су и неретки прекори послодавца, када су на боловању због деце.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар